Aktualności
Święto Ziemi
- Z okazji Święta Ziemi w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyły klasy 1-6. Istotę ochrony naszej planety przedstawili uczniowie klasy 3c w formie poetyckiej i wokalnej. Na obwiąxek segregacji śmieci uwagę zwróciła 5b w przedstawieniu teatralnym. Scenografię uświetniły plakaty ekologiczne i wiosenne dekoracje. Spokanie zakończyło się ogłoszeniem wyników konkursów ekologicznych organizowanych przez wychowawczynię klasy 5b- Irenę Bagrowską. Wręczenia nagród dokonaładyrektor szkoły- Alina Pietraszek.W naszej szkole odbyły się kokursy: konkurs zbiórki makulatury, zbiórki baterii, wiedzy ekologicznej.W konkursie wiedzy ekologicznej:I miejsce-Paweł Dawidziuk VI BII miejsce-Hubert Karpiuk-VI BIII miejsce Bartosz Sadowski-VICUczniowie klas I-VII zebrali około 1600kg makulatury:I miejsce-Erwin Sawicki -VIIAII miejsce -Sara Dereń -IIAIIImiejsce Karolina Ostapkowicz-IVCWyrózniene:Karol Wrzesinski IIIBKacper Jakimiuk IIIBGabryś Pasztelan IAMichalina Androsiuk IIIBMaja Orzechowska IBW konkursie zbiórki baterii zerano około 7300 sztuk bateriiI miejsce Bartosz Golonko IIICII miejsce Karol Wrzesiński IIIBIII miejsce Kuba Sołoguba IVA Małgorzata Kozicka IIAWyróznienie: Andrzej Prokopiuk IBFilip Koszel IAOliwia Pugacewicz VIAMikołaj Hajduk IIICTeresa CzemerychIrena Bagrowska
,,Baje, bajki, bajeczki …’’
Dnia 11 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego ,,Baje, bajki, bajeczki…”. Wzięła w nim udział siódemka dziewczynek z klas czwartych i piątych: Julia Sadowska, Paulina Sapieżko, Natalia Hajduk, Aleksandra Iwaniuk, Aleksandra Oniskiewicz, Maja Krysztofiak oraz Aleksandra Jakimiuk. Jurorami konkursu były panie Danuta Samerek i Anna Giermaniuk. Wszystkie uczestniczki wypadły świetnie, jednak należało wybrać najlepsze. Do etapu rejonowego przeszły zatem: Julia Sadowska, kl. IV b, Maja Krysztofiak, kl. V a, Aleksandra Oniskiewicz, kl. V a, które 20 kwietnia wystąpiły na scenie Hajnowskiego Domu Kultury. Dużym sukcesem okazały się interpretacje bajek przedstawicielek naszej szkoły, ponieważ Maja Krysztofiak zdobyła II miejsce, a Julia Sadowska – III. Gratulujemy zwyciężczyniom oraz pozostałym uczestniczkom. Zapraszamy do udziału w konkursie za rok.
Aleksandra Oniskiewicz, kl. V a
Jak witaliśmy wiosnę?
W tym roku Pierwszy Dzień Wiosny przyniósł sporo emocji. 21 marca zaproponowaliśmy uczniom zabawę w podchody. Podczas przerw należało odnaleźć wiosenne symbole ukryte w zakamarkach szkolnych korytarzy. Chętnych do zabawy nie zabrakło, a cel gry został osiągnięty. Uczniowie, zamiast jak zwykle spędzać biernie czas podczas przerw, oderwali się od smartfonów i ruszyli na spacer po szkole. Nagrodą za udział w wiosennych podchodach były słodkości, które rozeszły się błyskawicznie - jak świeże bułeczki.
Po zakończeniu poszukiwań wiosennych zwiastunów, odbył się konkurs plastyczny pt.: ,,Portret Pani Wiosny”. W zabawie wzięły udział same dziewczęta, które za pomocą farb plakatowych stworzyły przepiękne prace ukazujące zieloną pannę. Podczas pracy nad portretami widać było duże zaangażowanie oraz kreatywność młodych malarek. W taki oto sposób zaakcentowaliśmy nadejście upragnionej, wyczekiwanej wiosny.
Szkolny Klub Wolontariatu
Samorząd Uczniowski
Marcowa wizyta piątoklasistów w operze
Dnia 7 marca 2018r. klasy Va oraz Vb wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszą, budzącą najwięcej emocji i ciekawości, atrakcją był spektakl w Operze i Filharmonii Podlaskiej - ,, Kot w butach” w reżyserii Hanny Januszewskiej. Sztuka była interesująca, śpiewacy mieli przepiękne głosy, a orkiestra cudownie brzmiała. Po przedstawieniu mieliśmy możliwość zrobienia zdjęć z aktorami. Po spektaklu pojechaliśmy do McDonalda, gdzie zjedliśmy smaczny posiłek. Następnie wyruszyliśmy do Jumper Parku na godzinną zabawę na trampolinach. Skakaliśmy do upadłego. Robiliśmy różne akrobacje, takie jak gwiazdy, przewroty lub skoki z wysokości. Po ciekawym i wyczerpującym dniu wróciliśmy do domu. Dziękujemy wychowawczyniom za zorganizowanie wycieczki. Mamy nadzieję, że będzie takich więcej.
Uczennice klasy Va:
Aleksandra Oniskiewicz,
Martyna Wysocka,
Aleksandra Iwaniuk,
Aleksandra Jakimiuk
‘Jeden z dziesięciu ‘ po angielsku
16 kwietnia odbył się po raz pierwszy w naszej szkole konkurs języka angielskiego ‘One of ten” na zasadach znanego teleturnieju telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”.
Konkurs był skierowany do uczniów klas szóstych i siódmych. Wzięło w nim udział dziesięciu uczestników, którzy w trzech etapach odpowiadali na pytania prowadzącego. W drugim etapie zawodnicy wskazywali do odpowiedzi osobę spośród siebie, do chwili aż pozostało tylko trzech graczy. W finale wystąpiło trzech uczniów, a najlepsza okazała się
Martyna Stepaniuk z klasy VI a
II miejsce Marcin Wróbel z VII a
III miejsce Bartek Sadowski z VI c
Serdecznie gratulujemy!
E. Kruczkowska
Dzień Ziemi
- Dn.20 kwietnia uczniowie klasy III b wyruszyli na sprzątanie w związku z nadchodzącym Dniem Ziemi.Tradycyjnie sprawdzone zostało otoczenie budynku szkolnego, wszystko co zaśmiecało teren zostało zebrane i wyrzucone do śmietnika.Święto Ziemi miało również oprawę plastyczną w postaci plakatów.Alina Tichończuk
W Papugarni
- Dn.17 kwietnia 2018 roku odbyła się wycieczka autokarowa, na którą wybrała się klasa III b. Po przyjeździe do Białegostoku dzieci udały się do Papugarni na spotkanie z egzotycznymi ptakami. Było to wyjątkowe przeżycie : karmić i obserwować zabawy papug.Następnie w Muzeum Wojska odbyły się zajęcia pod hasłem "Przytul patriotyzm". Dzieci wspólnie z prowadzącym przypominały znaczenie symboli narodowych, obejrzały ekspozycje związane z wojskiem i przypomniały ważne wydarzenia z historii Polski-100 lecie odzyskania niepodległości.Wycieczka dostarczyła naprawdę wielu przeżyć, była nazwana przez dzieci super-hiper.Alina Tichończuk
Spotkanie z ilustratorką książek.
11 kwietnia uczniowie klasy IIIc uczestniczyli we wspniałych warsztatach w Bibliotece Miejskiej. Pani dyrektor -Alla Gryc przedstawiła ilustratorkę Marię Dek, która prowadziła zajęcia z dziećmi. Celem warsztatów było rozwijanie wyobrażni uczniów, którzy z zaangażowaniem wykonywali maski fantastycznych stworków puszczńskich i nadawali im imiona.Efektem aktywności twórczej trzecioklasistów były barwne "cudaki". Maski zachwyciły panią dyrektor, ilustratorkę i pracownikó biblioteki. Uczniom tak
bardzo podobały się ich własne prace, postanowili zabrac jedo klasy. Jak zwykle wizyta w bibliotece okazała się świetna!
Teresa Czemerych
Wycieczka do wioski tematycznej
13 kwietnia uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę do pobliskiej Borysówki. Przy wiejskiej świetlicy przywitał nas przewodnik. Pierwszym punktem wycieczki było przygotowywanie ciastek. Dzieci doskonale poradziły sobie z wałkowaniem ciasta i wykonaniem ciasteczek. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę po wsi, zatrzymując się przy tablicach informacyjnych o dawnych zawodach. Najwięcej czasu spędziliśmy na wiejskim podwórku, gdzie dzieci zwiedziły wiejską chatę, częstowały się racuchami z domowymi dżemami i kompotem, prały jak za dawnych czasów z wykorzystaniem bali i tary oraz pralki ,,Frani”, próbowały tkać na krosnach, nawijać gałganki na szpulki i piłować drewno. Po powrocie do świetlicy zajęliśmy się wykonywaniem widoczków techniką decoupage. Na podwórku przy ognisku upiekliśmy kiełbaski, które zjedliśmy z apetytem . Na zakończenie spotkania zagraliśmy w ,, Kółko i krzyżyk” oraz otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. To była bardzo udana wycieczka.
R. Lipka
Ania Kosidło z III b LAUREATKĄ Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego.
Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty cieszą dużą popularnością wśród uzdolnionej młodzieży. Do konkursu z języka angielskiego przystąpiło około 2500 uczniów z całego województwa podlaskiego, a tytuł laureata otrzymało tylko 29 uczniów, wśród nich Ania Kosidło z klasy III b !
Warto dodać, że tytuł laureata zwalnia Anię z całej części trzeciej egzaminu gimnazjalnego, co jest równoważne z uzyskaniem najwyższego wyniku na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Dodatkowymi zaletami, uzyskania tytułu laureata konkursu przedmiotowego, jest celująca roczna ocena klasyfikacyjna z danego przedmiotu oraz, co najważniejsze, przyjęcie w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadgimnazjalnej.
GRATULUJEMY ANIU I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!
Emilia Kruczkowska
Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego „ TRAIN YOUR BRAIN”
REGULAMIN
- Organizator Konkursu:
Gimnazjum Nr 1 w Hajnówce.
- Cele Konkursu:
- Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim.
- Podniesienie poziomu umiejętności językowych.
- Wzbogacenie wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych
- Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych we współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły.
- Podniesienie samooceny uczniów.
- Uczestnictwo w Konkursie:
- Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum kontynuujących naukę języka angielskiego po szkole podstawowej.
- Ogólny zakres wiedzy i umiejętności obowiązujący w trakcie konkursu oparty jest na „Podstawie programowej nauczania języków obcych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum”.
- Za stronę merytoryczną konkursu odpowiadają nauczyciele języka angielskiego organizujący konkurs.
- Terminy Konkursu:
- do 30 marca 2018 roku (I etap )- przeprowadzenie testu w szkołach uczestników konkursu.
- do 13 kwietnia 2018 roku – przesłanie do organizatora protokołu z przeprowadzonych eliminacji wraz z listą uczestników etapu szkolnego.
- do II etapu ( finału) zostanie zakwalifikowanych dziecięciu uczestników, po dwóch z każdej szkoły, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów w I etapie.
- 23 kwietnia 2018 roku – finał konkursu w Gimnazjum Nr 1.
- Wyniki Konkursu:
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu Konkursu, przez przewodniczącego Komisji.
- Uczestnicy Konkursu otrzymują nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Hajnówka.
- Postanowienia końcowe:
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany progu kwalifikacyjnego w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba podyktowana wymogami organizacyjnymi.
Organizatorzy:
Nauczyciele języka angielskiego
Konkursu recytatorski ,,Baje, bajki, bajeczki...”
10.04. 2018r odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. ,,Baje, bajki, bajeczki...” Do konkursu przystąpiło 19 uczniów z klas I-III .
Wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce
Gabriel Siekanowski kl. Ib
Anita Bałdak kl. IIIa
Gabriela Romaniuk kl. III a
Lena Tomaszuk kl. III b
Maja Borkowska kl. III c
II miejsce
Weronika Stepaniuk kl. Ib b
Tymoteusz Tomaszuk kl. I b
Maja Wakulińska kl. Iia
Hanna Boruta kl. III b
Gabriel Trusiewicz kl. III c
III miejsce
Maksymilian Bujek kl. I a
Magda Borowik kl. Ia
Zofia Niemiec kl. II a
Igor Kułakowski kl. III c
Kornel Plewa kl. III c
Wyróżnienia:
Alicja Rybitwa kl. I b
Marika Kuczko kl. III c
Marcin Janowski kl. III c
Gabriel Sawczuk kl. III c
Laureaci I miejsca Gabriel Siekanowski kl. Ib, Anita Bałdak kl. IIIa,Gabriela Romaniuk kl. III a,
Lena Tomaszuk kl. III b, Maja Borkowska kl. III c wezmą udział w II etapie konkursu, który odbędzie się 20 .04. 2018r. o godz. 10.00 w Hajnowskim Domu Kultury.
Raisa Lipka
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym celem wydarzenia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat tego skomplikowanego schorzenia. Nasz szkoła również przyłączyła się do obchodów tego święta, a w szczególności klasa VI a, gdzie problem ten jest nam bliższy. O godz. 9:15 spod Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce wyruszył niebieski korowód, który przeszedł ulicami: 3 Maja, Zina, Parkową aż do Miejskiego Amfiteatru. W marszu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich hajnowskich szkól podstawowych i przedszkoli oraz rodziny cierpiących na autyzm dzieci. Hasło tegorocznego święta to : „Autyzm jest na całe życie” Końcowym punktem programu były przemówienia władz miasta, występy dzieci oraz pokazy policyjne i strażackie.
Emilia Kruczkowska
Wycieczka do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
5 kwietnia uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia oraz przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków , którzy czekali już na nasze przyjście. Każde dziecko włożyło kamizelkę odblaskową z napisem STRAŻ i udaliśmy się do sali edukacyjnej.
Podczas spotkania dzieci obejrzały film instruktażowy pt. ,, Strażak Florek i koty”, uczyły się udzielania pierwszej pomocy z użyciem fantomu, odbyły ćwiczenia praktyczne w poruszaniu się w zadymionym pomieszczeniu oraz telefonicznym wzywaniu pomocy. W trakcie spotkania strażacy wykazali się niezwykłą sprawnością podczas wezwania do akcji. Zwiedzaliśmy pomieszczenia remizy oraz garaże, w których mogliśmy nie tylko obejrzeć z bliska wozy strażackie i ich wyposażenie. Na koniec dzieci mogły jeszcze popatrzeć na plac ćwiczeń z wysokości strażackiego samochodu , przymierzyć strażackie hełmy , zrobić sobie zdjęcie ze strażakami. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali dyplomy Dzielnego Małego Ognika.
W szkole swoje przeżycia przedstawiły w formie kolorowych prac plastycznych .
R. Lipka
Międzyszkolny Konkurs Językowy „ A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają „
Regulamin
I Organizator konkursu:
Szkoła Podstawowa nr 1 w Hajnówce im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce
II Termin konkursu:
Etap szkolny - do 20 kwietnia 2018 roku
Etap międzyszkolny- 10 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1
III Cele konkursu:
-rozpowszechnienie kultury języka polskiego
-zaangażowanie uczniów do zabaw językowych
-poszerzenie zasobu słownictwa
-zainspirowanie uczniów do dbania o poprawną polszczyznę
-rozszerzenie świadomości językowej
IV Uczestnicy konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych. Jest to dobry sposób na wzbudzenie motywacji uczniów do nauki i rozwoju talentów. Każdą szkołę reprezentuje czterech uczestników, którzy piszą test zawierający pytania z literatury, nauki o języku i ortografii języka polskiego. Tematem wiodącym będzie 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
V Harmonogram:
- do 10 kwietnia 2018 roku –przesłanie do szkół testów konkursowych
- do 23 kwietnia 2018 roku -przesłanie do organizatorów protokołu z przeprowadzonych eliminacji wraz z listą uczestników etapu szkolnego
( I etap sprawdzają osoby odpowiedzialne za konkurs w szkołach , zgodnie z kluczem dołączonym do materiałów konkursowych)
- do II etapu (finału) zostają zakwalifikowane osoby, które otrzymały cztery najwyższe wyniki w danej szkole
- finał konkursu odbędzie się w szkole organizatorów( 10 maja 2018) w formie pisemnego testu
- sześciu uczniów z najwyższym wynikiem to laureaci Międzyszkolnego Konkursu Językowego „ A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
-promocja wydarzenia na portalu http://www.hajnowka.pl i na stronie szkoły SP 1
Organizatorzy:
Nauczyciele Szkoły
Podstawowej nr 1
w Hajnówce im. Janusza Kusocińskiego
Dni otwarte w Szkole Podstawowej nr 1
W tym roku szkolnym w naszej szkole wizyty sześciolatków odbyły się w dniach 15 i 22 marca. W pierwszym terminie odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 5 ze swoimi paniami. Przywitały je dzieci z klasy IIIb wraz z wychowawczynią Aliną Tichończuk przedstawieniem pt. ,,Witamy w szkole” oraz dzieci z klasy II a wraz z wychowawczynią Mirosławą Gawryluk przedstawieniem pt. ,,Kochaj książki”. Następnie dzieci pod opieką pań ze świetlicy szkolnej Ewy Bagińskiej i Krystyny Kościewicz odbyły wycieczkę po szkole. Zwiedzały wystawę prac dzieci, świetlice, stołówkę szkolną , bibliotekę, salę komputerową. Najbardziej podobała się im sala gimnastyczna, gdzie mogły uczestniczyć w zajęciach otwartych prowadzonych przez panią Bożenę Bujnowską. Jedna z grup uczestniczyła w zajęciach otwartych edukacji wczesnoszkolnej w klasie Ib prowadzonych przez panią Raisę Lipkę Dzieci uczyły się rozpoznawać wiosenne kwiaty, wykonały wspólnie z drugoklasistami sylwetki bocianów, bawiły się przy piosence pt. ,,Powrót bocianów”. Pani Elżbieta Giżewska gościła na zajęciach dzieci z przedszkola Red Bus. Każde spotkanie zakończyło się na słodko.
22 marca odwiedziły nas sześciolatki z Przedszkola nr 1. Wraz ze swoją wychowawczynią gościły w klasie II a, gdzie obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów oraz bajkę ,,Jaś i Małgosia” na tablicy interaktywnej.
Dzieci z Przedszkola nr 3 przybyły wraz z panią dyrektor – Dorotą Durzyńską i swoimi paniami. Gościły w klasie IIIc. Obejrzały gry edukacyjne, prace uczniów. Siadając przy stolikach przymierzały się do roli ucznia. Trzecioklasiści poczęstowali przedszkolaków lizakami. Wychowawczyni pani Teresa Czemerych zaprezentowała wykorzystanie tablicy interaktywnej. Następnie wraz z panią wicedyrektor Heleną Pietruczuk i panią Anną Panfiluk odbyły wycieczkę po szkole.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy szkolnej.
Wiosna
- Dnia 21 marca uczniowie klasy III ubrani na zielono przywitali wiosnę. Szukali jej idąc do szkoły, a także spacerując wokół szkoły. Niestety nie znaleźliśmy oznak wiosny.Dzień wcześniej dzieci w ramach zajęć świetlicowych wykonały Marzanny i wrzuciły je do rzeczki,ale zima pozostała. Na spotkanie z wiosną wyruszymy w takim razie w kwietniu.Alina Tichończuk
Zielony ogródek w klasie
- W dniu 26.03.2018r. uczniowie klasy IIa przynieśli doniczki, słoiczki, podstawki, ziemię, nasiona różnych roślin i zakładali zielony ogródek w klasie. Zasiali rzeżuchę, pomidory, fasolę, sałatę, słonecznik, groszek pachnący, lawendę. Dzieci podlały swoje sadzonki a naczynia z wysianymi nasionami ustawiły na parapecie okna. Uczniowie będą dbać o swój ogródek, podlewać i codziennie obserwować swoje roślinki.Mirosława Gawryluk
Wiosenne kanapki
- Uczniowie klasy IIa w dniu 23.03.2018r. przynieśli do szkoły potrzebne produkty: pieczywo. masło, wędliny, sery, jajka oraz sałatę, szczypior, rzodkiewki, pomidory, ogórki, paprykę, oliwki i wspólnie przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki. Po przygotowaniu uczniowie zajadali się wiosennymi kanapkami.Mirosława Gawryluk
Spotkanie z redaktorką Tygodnika „NIWA” Panią Hanną Kondraciuk-Świerubską
Białoruski Tygodnik „NIWA” jest prenumerowany przez uczniów naszej szkoły już 2 rok. Strony „ZORKI” <czyt. Gwiazdki> dotyczą tematyki dziecięcej, są bogate w zagadki , konkursy, krzyżówki polsko-białoruskie.
Nasi uczniowie bardzo chętnie uzupełniają krzyżówki i wysyłają odpowiedzi do redakcji „NIWY”. Otrzymują nagrody.
22 marca 2018 roku odbyło się spotkanie z Panią Hanną Kondraciuk – Świerubską – redaktorką „Niwy” i „Zorką”. Odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursach. Podczas rozmowy uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób pracuje redakcja i czym zajmuje się na co dzień.
Było bardzo sympatycznie!
Anna Frankowska
Archiwum Aktualności