W ostatnich dniach maja klasy VI b , VI c i II a gim. Wyjechały na trzydniową wycieczkę do Gdańska. Podróż trwała pięć godzin, ale minęła szybko, bo humory nam dopisywały.
Pierwszy punkt programu wycieczki to Stare Miasto Gdańska. Klucząc uliczkami poznawaliśmy atrakcje miasta. Mijaliśmy Ratusz Staromiejski, budynek Poczty Gdańskiej. Szliśmy ulicą Długi Targ, przy fontannie Neptuna i Dworze Artusa.
Po udanym spacerze pojechaliśmy do Stegny na nocleg. Póżnym wieczorem udaliśmy się na długi spacer nad morze. Sprawdziliśmy- woda i piasek w końcówce maja są na pewno chłodne.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark. To miejsce magiczne i nietuzinkowe, położone w samym sercu Kaszub. W towarzystwie pani przewodnik zobaczyliśmy min. Najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” , Największy Koncentrujący Fortepian . Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji CEPR jest „ Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością, ponieważ na własnej skórze można odczuć efekty zawirowań błędnika. Stamtąd prosta droga prowadziła do gdańskiego Centrum Nauki Hewelianum. Tam czekały na nas tony wiedzy, ale nie w opasłych tomach, a prezentowane na wystawach multimedialnych. Póżnym popołudniem udaliśmy się na spacer na molo w Sopocie, czyli najpopularniejszym obiektem rekreacyjno- imprezowym Zatoki Gdańskiej.
Trzeci dzień to wizyta w Muzeum II Wojny Światowej . Sercem Muzeum jest wystawa główna zajmująca ogromną powierzchnię, to czyni ją jedną z najważniejszych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. To opowieść o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcje historii, której nie wolno zapomnieć. W drodze powrotnej do domu następna wizyta „ podróży w czasie” to Malbork. Zamek krzyżacki w Malborku to ponad 700-letnia budowla na prawym brzegu Nogatu. Dzięki kilkunastu wystawom rozsianym w różnych punktach obiektu poznaliśmy życie pierwszych mieszkańców warowni – Krzyżaków. Ekspozycje pokazują wyposażenie kuchni, zbroje i broń, piece kumulacyjne, młyn. Odwiedzenie wszystkich obiektów to nie lada wyzwanie.
Zmęczeni, ale szczęśliwi około 24 godz. Dotarliśmy do Hajnówki.
Dziękujemy szczególnie pani Danucie Samerek za uśmiech i śpiewy, pani Beacie Dawidziuk za ciszę nocną w pierwszym dniu i naszej wychowawczyni inicjatorce tego „zamieszania”.
Zdjęcia
Klasa VI b