Nawigacja

 • Wakacje w mieście – Akcja Lato 2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Hajnówce

      Nieubłaganie beztroski, letni czas zmierza ku końcowi. Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. Kiedy w pamięci pozostają miłe wspomnienia, o wiele łatwiej rozpocząć naukę i zasiąść w szkolnej ławie z nadzieją na kolejne udane wakacje. Uczniowski Klub Sportowy ,,Jedynka" po raz kolejny wyszedł z inicjatywą, by urozmaicić dzieciom i młodzieży letni wypoczynek i jednocześnie zadbać o pozytywne wrażenia z wakacji. W ramach Akcji Lato 2018 finansowanej przez Burmistrza Miasta Hajnówka na przełomie czerwca i lipca zostały zorganizowane sześciodniowe zajęcia rekreacyjno – edukacyjne pod nazwą ,,Wesołe Lato”. W projekcie wzięło udział dwudziestu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce. Celem zajęć było przede wszystkim pożyteczne i zdrowe zagospodarowanie czasu wolnego od nauki oraz zapobieganie niepożądanym zachowaniom, które szczególnie kuszą w okresie wakacyjnym. Organizatorom zależało na urozmaiconym harmonogramie działań, tak aby każdy uczestnik czuł satysfakcję. W programie „Wesołego Lata” znalazły się następujące atrakcje: nocny maraton filmowy połączony z nocowaniem szkole, rekreacja w Parku Wodnym, gry i zabawy rekreacyjne na świeżym powietrzu oraz w sali gimnastycznej, rajd pieszy oraz piknik w lesie, a także zajęcia plastyczne pod nazwą ,,Letnie lampioniki, wazoniki ”. W trakcie zajęć odbywały się konkursy plastyczne i minizawody sportowe oparte o zdrową rywalizację i zgodną współpracę w grupie. Zwieńczeniem kilkudniowych zajęć była wycieczka do Białegostoku, podczas której młodzież skorzystała z atrakcji parku trampolin ,,Jumper Park”, obejrzała seans filmowy w Kinie „Helios” oraz odwiedziła egzotyczną Papugarnię. Oprócz doznań duchowych i nowych doświadczeń, każdy uczestnik „Wesołego Lata” został uhonorowany pamiątkowymi nagrodami w postaci upominków sportowych. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas pozostawił miłe wspomnienia oraz udowodnił, że wakacje w mieście i w szkole nie muszą być nudne. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę mecenasa edukacyjnych przedsięwzięć, a zarazem sponsora wakacyjnej inicjatywy –Burmistrza Miasta Hajnówka i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wakacji.

   

  Uczniowski Klub Sportowy ,,Jedynka”

 • Wycieczka klas szóstych

     W ostatnich dniach maja klasy VI b , VI c  i II a gim. Wyjechały na trzydniową wycieczkę do Gdańska.  Podróż trwała pięć godzin, ale minęła szybko, bo humory nam dopisywały.

      Pierwszy punkt programu wycieczki to Stare Miasto Gdańska. Klucząc uliczkami poznawaliśmy atrakcje miasta. Mijaliśmy Ratusz Staromiejski, budynek Poczty Gdańskiej. Szliśmy ulicą Długi Targ, przy fontannie Neptuna i Dworze Artusa.

       Po udanym spacerze pojechaliśmy do Stegny na nocleg. Póżnym wieczorem udaliśmy się na długi spacer nad morze. Sprawdziliśmy- woda i piasek w końcówce maja są na pewno chłodne.

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark. To miejsce magiczne i nietuzinkowe, położone w samym sercu Kaszub.  W towarzystwie pani przewodnik zobaczyliśmy min. Najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” , Największy Koncentrujący Fortepian . Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji CEPR jest „ Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością, ponieważ na własnej skórze można odczuć efekty zawirowań błędnika. Stamtąd prosta droga prowadziła do gdańskiego Centrum Nauki Hewelianum. Tam czekały na nas tony wiedzy, ale nie w opasłych tomach, a prezentowane na wystawach multimedialnych. Póżnym popołudniem udaliśmy się na spacer na molo w Sopocie, czyli najpopularniejszym obiektem rekreacyjno- imprezowym Zatoki Gdańskiej.

      Trzeci dzień to wizyta w Muzeum II Wojny Światowej . Sercem Muzeum jest wystawa główna zajmująca ogromną  powierzchnię, to czyni ją jedną z najważniejszych wystaw prezentowanych przez muzea  historyczne na świecie. To opowieść o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcje historii, której nie wolno zapomnieć. W drodze powrotnej do domu następna wizyta „ podróży w czasie” to Malbork. Zamek krzyżacki w Malborku to ponad 700-letnia budowla na prawym brzegu Nogatu. Dzięki kilkunastu wystawom rozsianym w różnych punktach obiektu poznaliśmy życie pierwszych mieszkańców warowni – Krzyżaków. Ekspozycje pokazują wyposażenie kuchni, zbroje i broń, piece kumulacyjne, młyn. Odwiedzenie wszystkich obiektów to nie lada wyzwanie.

      Zmęczeni, ale szczęśliwi około 24 godz. Dotarliśmy do Hajnówki.

      Dziękujemy szczególnie pani Danucie Samerek za uśmiech i śpiewy, pani Beacie Dawidziuk za ciszę nocną w pierwszym dniu i naszej wychowawczyni inicjatorce tego „zamieszania”.

   

   

  Zdjęcia

                                                                        

                                                                         Klasa VI b

 • Konkurs historyczny

       29 maja 2018 r. w ramach obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkoly odbył się konkurs historyczny p.h. "Ten burzliwy XIX wiek". Był on skierowany do uczniów klas VII i III gimnazjum.

       Konkurs polegał na rozwiązaniu testu. Wszyscy uczniowie wykazali się bogatą wiedzą historyczną.

       Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

   

  Szkolne Koło Historyczne

 • Sukcesy Szykoły Podstawowej nr 1. Najlepsi historycy w mieści.

      15 maja 2018 r., w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Szkoła Podstawowa nr 4 w Hajnówce zorganizowała konkurs historyczny - międzyszkolny - p.h. "Dwie wielkie postacie historyczne. Marszałek Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski".

       Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu, musieli wykazać się znajomością wiedzy z zakresu biografii Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego oraz historią ziem polskich i II Rzeczypospolitej obejmującej lata życia "ojców niepodegłości".

       Do konkursu przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe z Hajnówki oraz Szkoła Podstawowa z Dubin.

       Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, ale uczniowie naszej szkoły - Szkoły Podstawowej nr 1 okazali się najlepsi.

       Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

   

  Alina Nowik

 • „Odpowiednie dać rzeczy słowo”

         24 maja 2018 roku odbyła się XVI edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Polskiego. Cele konkursu to zapobieganie

  posługiwaniem się zwrotami obcojęzycznymi i mową trywialną, upowszechnianie kultury języka wśród młodzieży , rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językiem polskim, a także promowanie uzdolnionych gimnazjalistów.

         W tym roku w finale spotkało się dziewięcioro uczniów.

  I miejsce zajęły:

  Anna Kosidło

  Natalia Harasimczuk

  II miejsce zdobyli:

  Weronika Pawłowska

  Mateusz Malisz

  III miejsce:

  Ewa Ostrowska

  IV należy do :

  Gabrieli  Klimiuk

  V miejsce to:

  Zuzanna Łabędzka

  Dominik Topolski

  VI

  Zuzanna Sokołowska

   

        Dzięki honorowemu patronatowi Pana Burmistrza Miasta Jerzego Siraka młodzież otrzymała wartościowe książki.

         Szczere podziękowania należą się również hajnowskim nauczycielom polonistom, którzy jak co roku, pełnili rolę komisji konkursowej. W trakcie jej końcowych prac, klasa IV b SP 1 pod kierunkiem swojej wychowawczyni , przedstawiła humorystyczną scenkę z czasów Konstytucji 3-go Maja.

        Pani dyrektor, Alina Pietraszko, wręczyła nagrody i podziękowała wszystkim zaangażowanym w XVI Konkurs  Językowy„Odpowiednie dać rzeczy słowo”

       Zwycięzcom gratulujemy, komisji i małym aktorom dziękujemy. Do zobaczenia za rok.

   

  Galeria

                                                                 

                                                        Nauczyciele języka polskiego

                                                         Szkoły Podstawowej nr 1              

                                                         Im. Janusza Kusocińskiego

   

 • Mistrzowie Języka Ojczystego na podium

  Dnia 23maja 2018 r. najlepsi młodzi poloniści hajnowskich szkół podsatwowych stanęli po raz szósty do finałowego starcia podczas ostatniego etapu międzyszkolnego turnieju poprawnej polszczyzny ,,Mistrzowie Języka Ojczystego”, któremu od początku istnienia patronuje Burmistrz Miasta Hajnówka. W konkursie wzięły udział czteroosobowe drużuny ze wszystkich hajnowskich szkół podsatwowych. Zmagania językowe polegały na rozwiązaniu siedmiu zadań o zróżnicowanym poziomie trudności. Konkursowicze musieli wykazać się nie tylko doskonałą znajomością zasad poprawnej pisowni i ortografii języka polskiego czy też wiedzą o literaturze oraz gramatyce. Ich umiejętności dotyczyły również trudnej sztuki oratorskiej, dziennikarskiej, a także zagadnień z kultury języka ojczystego. Walka o punkty była bardzo wyrównana. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się znakomicie. W wyniku ,,polonistycznej rywalizacji '' jury w składzie: Małgorzata Jurczuk, Joanna Androsiuk, Alina Artyszuk, Joanna Wiśniewska, Anna Budzyńska i Danuta Samerek przyznało następujące miejsca:

   

  I miejsce – Szkoła Podsatwowa nr 1:

  Wiktoria Wiejkowska

  Nikola Reduch

  Nina Reduch

  Paweł Dawidziuk

   

  II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2:

  Patrycja Radosiuk

  Irena Patyk

  Oliwia Fedorów

  Magdalena Małaszewska

   

  III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4:

  Natalia Głowacka

  Weronika Sadowska

  Maja Kozłowska

  Amelia Mroczkowska

   

  IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3:

  Paulina Dmitruk

  Aleksandra Jurczuk

  Aleksandra Kierdelewicz

  Martyna Kierdelewicz

   

  Serdecznie gratulujemy Mistrzom Języka Ojczystego oraz ich nauczycielom. Składamy ogromne podziękowania za zaangażowanie uczniów i polonistów, a Burmistrzowi naszego miasta – panu Jerzemu Sirakowi za wieloletnie wsparcie duchowe i finansowe niezbędne podczas organizacji konkursów międzyszkolnych.

   

  Organizatrorzy  - poloniści SP nr 1 w Hajnówce

 • Święto rodziny

  W dniu 18.06.2018r. odbyło się święto rodziny w klasie IIa SP nr 1. Na uroczystość przybyli rodzice oraz starsze i młodsze rodzeństwo. Uczniowie klasy IIa przedstawili część artystyczną o tematyce rodzinnej, zaśpiewali piosenki o mamie i tacie i wręczyli swoim rodzicom upominki zrobione własnoręcznie. Po życzeniach i uściskach, rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek. 
   
                                                                                                                            Mirosława Gawryluk
 • SUSTRECZY ZORKI

       Już  po raz XXXII zostały zorganizowane spotkania artystyczno-dziennikarskie „Sustreczy ZORKI” ( Tygodnik „NIWA”).

       Tego roku dzieci i młodzież ucząca się języka białoruskiego spotkała się w Agroturystyce Bora-Zdrój w Lewkowie Nowym (gmina Narewka) w dniach 11-15 czerwca.  W ciągu tygodnia odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi, przeprowadzane były wywiady. Wspólna praca w redakcjach poskutkowała powstaniem gazetek pełnych tekstów w języku białoruskim. Niespodzianką była wycieczka po Gminie Narewka śladami białoruskich poetów „Białowieżców”.

  Anna Frankowska

 • Quest Wyprawy Odkrywców - „Drzewiej w Hajnówce”

           Uczniowie uczący się języka białoruskiego, w ramach zajęć własna historia i kultura i język białoruski, przeszli trasę spaceru Quest wyprawy Odkrywców – Drzewiej w Hajnówce.

           „Spacer trasą questu to podróż w czasie, gdy Hajnówka była (w 20-leciu międzywojennym) prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu drzewnego. Poznasz miejsca, gdzie niegdyś stały nowoczesne (jak na owe czasy) fabryki, a także te gdzie toczyło się życie codzienne ówczesnych mieszkańców.”

           Uczniowie poznali ciekawostki z historii Hajnówki, odgadli ukryte litery i rozwiązali hasło – kopulaki terpentynowe (piece murowane do wyrobu terpentyny).

  Anna Frankowska

 • Festyn ,,Jem kolorowo- żyję zdrowo”

  14.06.2018r. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w festynie promującym zdrowy, ekologiczny tryb życia. Na wstępie dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. ,,Dwa serca” w wykonaniu aktorów teatru CONIECO. Po teatrzyku Bożena Bujnowska ogłosiła wyniki konkursu plastycznego ,,Jem zdrowo – żyję kolorowo”. Następnie podzieliliśmy się na grupy i w ramach rozwijania poczucia bezpieczeństwa wśród dzieci odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, które poprowadził Bogdan Nowicki oraz spotkanie z pracownicą Powiatowej Komendy Policji panią Anną Pawluczuk na temat zachowania bezpieczeństwa w czasie wypoczynku letniego. Potem wszyscy udali się do swoich klas i przyrządzali sałatki, szaszłyki owocowe oraz mleczno – owocowe koktajle. Owoce na festyn ufundowała firma UZIMEX.

  R. Lipka

 • Rajd rowerowy

                  1 czerwca 2018 r. klasa II a gimnazjum, w ramach obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, wybrała się na rajd rowerowy po Puszczy Białowieskiej. Celem wyprawy było uczczenie pamięci pani Zenobii Andrzejewskiej – nauczycielki tajnego nauczania podczas okupacji niemieckiej.

                  Na początku rajdu, udaliśmy się na cmentarz, aby zapalić znicz na grobie nauczycielki. Następnie, na rowerach, ruszyliśmy w stronę Bud. W Budach mieliśmy czas na odpoczynek, zjedzenie kanapek i wspomnienia o patriotycznych postawach ludzi naszego miasta z czasów II wojny światowej.

                  Po trzech godzinach wróciliśmy do szkoły.

                  Dziękujemy pani B. Androsiuk i naszej wychowawczyni pani A. Nowik za zorganizowanie w plenerze ciekawej lekcji historii.

                                                                                                                                Karolina Hodun

                                                                                                                                Kamila Stankiewicz

 • DNI OTWARTE BIAŁORUSKIEJ BIBLIOTEKI

  30 maja 2018 r. uczniowie klas II-III uczęszczający na lekcje języka białoruskiego odwiedzili Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. W tym czasie odbywały się dni otwarte białoruskiej biblioteki.

  Dzieci zostały zapoznane z prezentacją multimedialną, w której przedstawiono historię samego Muzeum jak i biblioteki. Poznały księgozbiór, wydawnictwa muzeum oraz nowe pozycje książkowe i czasopisma w języku białoruskim i polskim.

  Było to ciekawe doświadczenie!

  Anna Frankowska

 • TWARDZIEL

    „ W butach miał pełno krwi, ale dobiegł do mety. Rozsypało mu się lewe kolano, ale wrócił do treningów. Katowany przez gestapo, nie wydał nikogo”.

   

        Janusz Kusociński jest patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce. W związku z działaniami promującymi sylwetkę sportowca klasa VI b zorganizowała konkurs plastyczny „ Mój patron- Janusz Kusociński”. W konkursie wzięła udział cała klasa, która efekt swojej pracy przedstawiła społeczności szkolnej .

       Przygotowana została również broszura tematyczna o wielkim sportowcu.

   

   

  Zdjęcia

                                                            

  Klasa VI b

 • Wycieczka do Ziołowego Zakątka

  W dniu 28 maja 2018r. uczniowie kl. IIa i kl. IIIc wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Ziołowego Zakątka w Korycinach. W Ziołowym Zakątku mieliśmy okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin. Przemierzaliśmy ścieżki edukacyjne Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski, rośliny chronione i dziko rosnące, gatunki zarówno jadalne, przyprawowe  jak i trujące. Wśród dobiegających zewsząd aromatów ziół i przypraw mogliśmy skomponować własne mieszanki herbaciane. Zwiedziliśmy zabytkowy XVII-wieczny  drewniany kościół wraz z ogrodem biblijnym. Widzieliśmy pawie, bażanty, papugi, króliki, kaczki, gęsi, kury, osły, karmiliśmy kozy. Skorzystaliśmy z toru przeszkód zlokalizowanego w stodole, gdzie unosił się zapach świeżego siana. Na koniec na ognisku piekliśmy kiełbaski. W prezencie uczniowie przywieźli rodzicom skomponowane przez siebie ziołowe herbatki. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń poznawczych, zdrowotnych i rekreacyjnych.
                                                    
                                                                         
  Mirosława Gawryluk
                                                                            Teresa Czemerych

   

 • Koncert dla mamy

  24 maja z okazji zbliżającego się Dnia Matki uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią przygotowali uroczyste spotkanie ze swoimi mamami. Podczas tego spotkania dzieci z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki pełne wdzięczności, miłości i ciepła rodzinnego. Na zakończenie swojego koncertu wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane pocztówki oraz ozdobne pudełeczka ze słodyczami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, a niektórym mamom ze wzruszenia popłynęła łezka.

  R. Lipka

 • Audycje muzyczne

  23 maja odbyła się ostatnia w tym roku audycja muzyczna zaproponowana przez muzyków zespołu ARTE – MUZA z Białegostoku. W ciągu roku szkolnego 2017/2018 odbyło się pięć audycji. Bajki muzyczne, w których dzieci uczestniczyły dawały możliwość poszerzenia ich horyzontów muzycznych. Poprzez zajęcia  muzyczne i  ruchowe, zagadki  i zabawy dzieci poznawały pojęcia muzyczne, przy okazji miały możliwość poznania różnych instrumentów, tradycji oraz zwyczajów. Oprócz zagadnień muzycznych poruszane były tematy wychowawcze. Dzieci  stawały się również bohaterami akcji, a nawet miały wpływ na jej przebieg.

  R. Lipka

 • Poznajemy zawody rodziców.

     Dn.15 maja uczniowie klasy III b mieli okazję zwiedzić pomieszczenie Sądu Rejonowego w Hajnówce.Dzięki uprzejmości mamy Leny Tomaszuk uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się prawnik , kto pracuje w sądzie.Obejrzeliśmy salę rozpraw, archiwum i bardzo ciekawe pomieszczenie z tzw."weneckim lustrem".
   
   
   
                                                                                         Alina Tichończuk
 • Międzyszkolny Konkurs Językowy

               10 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusz Kusocińskiego odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Językowego „A niechaj narodowie wżdy postronni znają , iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich hajnowskich szkół podstawowych. Dzieci pisały test pt. „ W obronie polskiej mowy” zawierający pytania z literatury, nauki o języku i ortografii. Tematem wiodącym było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Laureaci to:

  Antonina Antoniuk SP 4

  Paulina Dmitruk SP 3

  Jagna Samojlik SP 4

  Ewa Kozłowska SP 1

  Amelia Drywulska SP 4

  Nina Dudzicz SP 1

  Zofia Filipiuk SP

                 Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i świadomością językową. Był to efekt pracy nauczycieli i uczniów, którzy angażują się w zabawy językowe.

                 Organizatorzy konkursu dziękują również Burmistrzowi Miasta za sponsorowanie nagród i wkład w rozpowszechnianie kultury języka ojczystego.

   

   

  Zdjęcia

   

   

                                                                        Nauczyciele języka polskiego

 • Zabawy z matematyką w przyrodzie

  10 maja uczniowie klasy 3a wyjechali na zajęcia matematyczne do Borysówki Wioski Drewnianej. 
        Najpierw zajęliśmy się pieczeniem Ciastek Drewniaka. Każdy zagniatał ciasto, wałkował ile sił i wykrajał przeróżne kształty ciasteczek. Próbowaliśmy też"wykręcić" maszynką najdłuższe ciastko. Jedliśmy jeszcze cieplutkie - były przepyszne! Chociaż się staraliśmy, nie daliśmy rady zjeść wszystkich, więc resztę zabraliśmy do szkoły.
       Naszym następnym zadaniem było mierzenie. Za pomocą dawnej drewnianej miary geodety uczniowie zmierzyli odległość od szkoły do mostku. Wyniki dwóch grup trochę się różniły, ale wszyscy bardzo się starali. Następnie mierzyli pnie drzew, które musieli znaleźć w sadzie. Kolejnym  zadaniem było ważenie, Wspólnie obliczaliśmy wagę każdego uczestnika, dodając do siebie wagę odważników. Ostatnie zadanie, to wykonanie pomiarów ogródka i szkoły. Już w szkole obliczymy ich obwody. 
       Na zakończenie było pieczenie kiełbasek i wspólny posiłek. Dziękujemy gospodarzom za super zabawę i przepyszne placuszki, którymi nas poczęstowali. 
     Zajęcia i wyjazd był sponsorowany przez fundację mBanku.
   
   
   
                              
                                                                                                                                             E. Giżewska
strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Hajnówce
  Szkoła Podstawowa nr 1
  ul. 3 Maja 54
  17-200 Hajnówka
 • (085) 682 20 78
  fax (085) 682 20 78

Galeria zdjęć