Nawigacja

 • Witamy wiosnę

  Uczniowie klasy IIa i IIIc powitali wiosnę na skraju Puszczy Białowieskiej. Waz z pracownikami Nadleśnictwa w Hajnówce szukali zwiastunów wiosny. Dostrzegali zielone listki niektórych roślin.  Z zainteresowaniem słuchali opowiadania leśnika o zachowaniu zwierząt wczesną wiosną. Mimo chłodu i padającego śniegu dzieci chętnie brały udział w zajęciach. Na rozgrzewkę piekły kiełbaski, które z apetytem później pałaszowały. Mamy-panie z nadleśnictwa poczęstowały wszystkich gorącą herbatą. W trakcie
  powrotu do szkoły nieśmiało wychodziło słoneczko. Sprawdziło się przysłowie : " W marcu jak w garncu".

   

  Galeria


                                                                                                           Teresa Czemerych

                                                                                                            Mirosława Gawryluk

 • Z cyklu: świetlica, to nie tylko sala - Marzanna utopiona

  Żeby tradycji stało się zadość, 20 marca 2018 r., wychowankowie świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce utopili Marzannę (i to nie jedną). Takie powitania wiosny odbywają się tu co roku. Marzanna nie była ani z gry komputerowej, ani ze słomy. Trzeba było ją zrobić samemu ze starych gazet i kawałka nitki.

  Marzanna jest symbolem zimy. Tradycja topienia Marzanny pochodzi z dawnych, słowiańskich czasów. Wówczas Marzanny wykonywano ze słomy i ubierano w damskie stroje. Współczesna Marzanna musi być ekologiczna, żeby szybko uległa rozkładowi i nie szkodziła środowisku. Poza Polską, zwyczaj topienia Marzanny znany jest w Czechach i Słowacji.

  Dla uczniów SP1 w Hajnówce, przemarsz z Marzannami, to wyzwanie. Nad najbliższą rzeczkę Miedną trochę daleko, a droga Hajnówka – Białowieża zazwyczaj jest ruchliwa, więc trzeba zachować dużą ostrożność. Mimo to, każdy chciał zrobić Marzannę i iść nad rzeczkę, aby na dobre pożegnać zimę i powitać wiosnę.

  Kacper Jakimiuk po raz pierwszy uczestniczył w uroczystym topieniu Marzanny. - Fajnie było, ale trochę śmiesznie, bo trzeba było lód rozbijać na rzeczce, żeby Marzanna mogła choć trochę popłynąć. Jednak mam nadzieję, że nasze topienie Marzanny pomoże i już od jutra będzie cieplej.

   

  Zdjęcia

   

  Krystyna Kościewicz

 • Eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego "Rodnaje słowa"

  15 marca 2018 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego "Rodnaje słowa".
   
  Dzieci i młodzież recytowała wiersze w języku białoruskim.
  Naszą szkołę reprezentowali:
  Romaniuk Gabriela - kl. III "a"
  Boruta Hania - kl. III "b"
  Androsiuk Michalina - kl. III "b"
  Jankowski Marcin - kl. III "c"
  Ostapkowicz Karolina - kl. IV "c"
  Sapieżko Paulina - kl. IV "b"
  Oniskiewicz Aleksandra  - kl. V "a"
   
  Michalina Androsiuk otrzymała wyróżnienie! Gratulujemy!
   
   
   
  Anna Frankowska
 • Kangur "Maluch"

   Dnia 15 kwietnia uczniowie w wielu krajach przystąpili do rozwiązywania zadań w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur".Klasę III b reprezentowały w konkursie : Blanka Artemiuk, Hania Boruta i Ola Tumiel. Trzymaliśmy za nie kciuki i życzymy wysokiej punktacji.
   
   
   
   
                                                                                       Alina Tichończuk
 • HUKANNIE WIASNY - WYCINANKA

  Uczniowie klas V-VII uczęszczający na lekcje języka białoruskiego również "wołali wiosnę". NA warsztatach, prowadzących przez Panią Natalię Gierasimiuk z Fundacji Oni To MY, uczniowie wykonywali kartki okolicznościowe techniką tradycyjnej białoruskiej wycinanki. Obowiązywała tematyka wiosenna i symbole z nią związane.
   
  Dziękujemy! :)
   
   
   
  Anna Frankowska
 • Dzień Otwarty

  Z cyklu: świetlica, to nie tylko sala

  15 marca 2018 r., w naszej szkole gościliśmy przedszkolaków. Oczywiście zaprosiliśmy ich także do świetlicy. Jak widać na zdjęciach, naszym gościom bardzo się podobało.

  Wiosna, to czas tzw. „dni otwartych” w szkołach. Do szkół podstawowych przychodzą przedszkolaki, szkoły średnie odwiedzają uczniowie podstawówek. Oglądają miejsca gdzie ewentualnie będą się uczyć już od września. Co prawda w przypadku najmłodszych, decyzje podejmują rodzice, ale maluchy z ciekawością oglądają szkoły. Na zdjęciach: Grupa 6-latków z Przedszkola nr 5 w Hajnówce. Przedszkolaki z nauczycielkami Iwoną Zaniewską – Ciep i Ewą Anchimiuk, odwiedziły Szkołę Podstawową nr 1. Grupa liczy 24 dzieci i aż 13 z nich będzie się uczyło właśnie w SP1. W Hajnówce działają cztery szkoły podstawowe i cztery szkoły średnie oraz Technikum Leśne w Białowieży. Jest także Zespół Szkół Specjalnych.

   

  Galeria

   

  Krystyna Kościewicz

 • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

  NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA - Obrazek 1

 • EKO Z BIBLIOTEKĄ

  12 marca uczniowie kl. Ib  uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. ,,Eko z biblioteką”. Było to podsumowanie bloku tematycznego poświęconego ekologii. Dzieci utrwaliły zasady życia w zgodzie z przyrodą, wysłuchały bajki z książki Anny Mikity ,, Bajki w zielonych sukienkach”, a na zakończenie wykonały prace plastyczne na papierowych talerzykach.

   

  Zdjęcia

   

  R. Lipka

 • Dzień Otwarty Szkoły

  W dniu 15.03.2018r. odbył się Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej Nr 1 w Hajnówce. Uczniowie klasy IIa przygotowali część artystyczną nt. "Książka mój przyjaciel". W tym dniu odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Nr 5 w Hajnówce. Klasa IIa gościła w swojej sali dwie grupy przedszkolaków.  Maluchy obejrzały przedstawienie, zainteresowały się podręcznikami szkolnymi, zobaczyły jak uczniowie pracują na lekcjach.  Przedszkolakom bardzo spodobało się w szkole. Większość z nich od września będzie uczniami naszej szkoły.    
   
   
                                                                                                   Mirosława Gawryluk
 • Hukannie wiasny - papierowe ptaki

         14 marca uczniowie klas II-III na zajęciach języka białoruskiego poznawali tradycje związane z "Hukanniem wiasny". Tajniki zdradzała nam Pani Natasza Gierasimiuk z Fundacji Oni To My. Papierowe ptaki mają symbolizować rychłe nadejście wyczekiwanej wiosny. Kto wie?
   
  Białoruska zabawa w wykonywanie papierowych ptaków na długo zostanie w naszej pamięci.
   
   
  Anna Frankowska
 • Spotkanie uczniów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dr Adamem Bodnarem

  1 marca 2018 r. Hajnówkę odwiedził dr Adam Bodnar, pełniący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.  Wizyta rzecznika w naszym mieście to efekt prowadzonych od początku kadencji spotkań regionalnych, w trakcie których rzecznik spotyka się z ludźmi w różnych miejscowościach naszego kraju.  Wraz z naszymi uczniami Szkoły  Podstawowej nr 1 i Gimnazjum uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym w  Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Na początku Rzecznik krótko opowiedział na czym polega jego praca a potem skrupulatnie starał się odpowiedzieć na pytania zadawane przez uczniów.
 • Tydzień książki regionalnej w MBP

       W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbył się „Tydzień książki regionalnej – wielopokoleniowe czytanie „.

  Piątego marca 2018 roku uczestniczyli w nim uczniowie klas II b gimnazjum i VII a, szkoły podstawowej wraz  z opiekunami panią Anną Panfiluk i panią Ewą Wandą Wojcieszek.

       Wielopokoleniowe czytanie tekstów to inicjatywa MBP na 100-lecie obchodów Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie SP 1 Julia Sakowska i Erwin Sawicki wraz z gośćmi: panem Jerzym Sirakiem – burmistrzem, panią Moniką Boćkowską- redaktorką telewizji kablowej i Alicją Karczewską – starszym kustoszem MBP, przeczytali fragmenty publikacji dotyczących Hajnówki czasów międzywojennych.

      Zajęcia te miały na celu zainteresowanie młodzieży lokalną historią oraz rozwojem naszego miasta.

   

                                                                                   p. Anna Panfilu

                                                                                   p. Ewa Wojcieszek

                                                                                   p. A. Budzyńska

 • Teatrzyk "Przygody Baltazara"

  W dniu 28.02.2018r. uczniowie klasy IIa SP nr 1 w Hajnówce wraz z wychowawczynią wybrali się do Hajnowskiego Domu Kultury na przedstawienie pt. "Przygody Baltazara" w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru. Sztuka, w której wystąpiły elementy przyjaźni, dobroci, pomocy słabszym bardzo się dzieciom podobała.
   
   
                                                                                                                                             Mirosława Gawryluk
 • Poczta walentynkowa

  W dniu 14.02.2018r. z okazji Walentynek w SP nr 1 w Hajnówce przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego zorganizowali pocztę walentynkową. Wszyscy chętni uczniowie klas I-III  przygotowywali "walentynki" i podczas przerw walentynkowe wyznania były zbierane do specjalnego pudełka. Następnie "walentynki" były przekazywane przez specjalnych posłanników do adresatów, którymi byli ulubieni koledzy. ulubione koleżanki i ulubieni nauczyciele.  Wszyscy obdarowani cieszyli się z poczty walentynkowej.
   
       
                                                                                                                                       Mirosława Gawryluk
 • Warsztaty na języku białoruskim - "Lalka-wiasnianka"

          Uczniowie klas IV uczęszczających w naszej szkole na język białoruski rozpoczęli cykl warsztatów. Zajęcia odbyły się 12 marca 2018 r.  we współpracy z Fundacją ONI TO MY. Pani Natalla Gierasimiuk przyszła do nas z siatką pełna materiałów i głowa pełną pomysłów.
   
           Z okazji zbliżającej się nieubłaganie wiosny u Białorusinów odbywa się "Hukannie wiasny", czyli jej przywoływanie. Nasze dzieci na zajęciach poznały technikę i wykonały szmaciane "Lalki - wiaśnianki".
   
          Dziękujemy za mile spędzone chwile!
   
   
   
                                                                                                                                                                Anna Frankowska
 • SZKOLNE ELIMINACJE MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU NA ROZWINIĘCIE DZIESIĘTNE LICZBY PI.

  08.03.2018

  W dn. 8 marca 2018 r. odbyły się w szkolne eliminacje

  Międzyszkolnego Konkursu na Rozwinięcie Dziesiętne Liczby Pi.

  Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych.

   

  Do etapu międzyszkolnego w kategorii:

   

  – szkoły podstawowe zakwalifikowali się:

   

  I miejsce Julia Nowak – kl. VII a – wyrecytowała 90 cyfr

  II miejsce Marcin Wróbel – kl. VII a – wyrecytował 35 cyfr

  III miejsce Barbara Borowik – kl. VI b – wyrecytowała 22 cyfry

   

   – szkoły gimnazjalne zakwalifikowali się:

   

  I miejsce Agata Daniłowicz – kl. II b – wyrecytowała 46 cyfr

  II miejsce Monika Matwiejuk – kl. II b – wyrecytowała 37 cyfr

  III miejsce Weronika Kiendyś – kl. II b – wyrecytowała 35 cyfry

   

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

  Zwycięzcom życzymy powodzenia w konkursie międzyszkolnym.

   

  Szkolna komisja konkursowa w składzie:

  Irena Bagrowska, Halina Artysiewicz, Barbara Kruszewska

 • OTWARTY TURNIEJ W PIŁCE HALOWEJ rocz. 2002 i młodsi

        Tydzień po Turnieju szkół podstawowych 28 lutego 2018r. hala Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce gościła reprezentacje hajnowskich szkół gimnazjalnych. Pięć drużyn rozegrało między sobą dziesięć spotkań 12 minutowych, w których strzelono 36 bramek.

        Zwycięzcą zostało Publiczne Gimnazjum nr 1 w Hajnówce, które zdobyło komplet punktów, tracąc tylko trzy bramki. Drugie miejsce zajęli gospodarze – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Hajnówce, a trzecie Publiczne Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego.

        Najlepszym bramkarzem turnieju został Gabriel Litwinowicz (Publiczne Gimnazjum nr 1), a najlepszym zawodnikiem Turnieju – Jakub Mikołajczuk (Publiczne Gimnazjum nr 1), który strzelił 6 bramek.

  Wszyscy uczestnicy za miejsca I-V otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi w kategoriach indywidualnych puchary.

        Organizatorem imprezy był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Hajnówce przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

       

   

 • Spotkanie

         2 marca uczniowie klasy III a wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z hajnowskim pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci - Tomaszem Samojlikiem.
         Pan Tomasz opowiedział nam o  swojej twórczości. Przedstawił etapy powstawania książek, ilustracji i komiksów. Jak się okazało nie jest to prosta sprawa, ponieważ wymaga pomysłu, wielu wiadomości, czasu i różnych rysunków. Pisarz odpowiadał na pytania dzieci i znalazł też czas na podpisanie książek. Każdą dedykację ozdabiał małym rysunkiem.
         Szybko minął czas na ciekawych opowieściach pana Samojlika. Czekamy na następne.
   
   
   
                                                                                                                                    E. Giżewska
 • Matematyka wokół nas

        Uczniowie klasy III a rozpoczynają realizację projektu "Matematyka wokół nas", który jest całkowicie finansowany przez  Fundację mBanku.    
         Na dodatkowych zajęciach będziemy starali się zastosować zdobytą wiedzę matematyczną w praktyce i w życiu codziennym. Będziemy układać i rozwiązywać zadania z treścią . Wszystkie zdobyte wiadomości wykorzystamy podczas wyjazdu do gospodarstwa agroturystycznego. Finał wszystkich działań odbędzie się w czerwcu.
   
   
                                          
                                                                                                                                E. Giżewska
 • CZYTAMY LEKTURY

       W pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/ 2018 odbyły się konkursy czytelnicze pod hasłem Czytamy lektury.

       Za przygotowanie, organizację i przebieg odpowiadały panie pracujące w Bibliotece Szkolnej : Marzena Górska i Anna Panfiluk oraz nauczycielka j. polskiego- A. Budzyńska.

       Celem konkursów było sprawdzenie znajomości opracowywanych  lektur oraz wyrobienie nawyków obcowania z książką, czytania i potrzeby korzystania z biblioteki.

       Klasa IV c wzięła udział w  dwóch konkursach  Wykazała się znajomością lektury Akademia Pana Kleksa. Laureatkami zostały uczennice : Karolina Ostapkowicz, Róża Szymańska.

       Druga książka to Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa .Zwycięzcy to: Gabriel Rygorowicz,  Anna Kazberuk, Julianna Link, Antonina Filinowicz

       Klasa VI b pochwaliła się znajomością lektury Ten obcy  pod hasłem  Czy znam obcego ? Najlepsi okazali się: Hubert Karpiuk,  Aleksandra Grygoruk,  Jakub Trofimiuk

        W klasie III b gimnazjum młodzież miała do przeczytania lekturę Kamienie na szaniec.  Bardzo dobrą znajomością książki wykazali się : Zuzanna Łabędzka, Anna Kosidło, Krzysztof Masajło, Ewa Ostrowska

   

   Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

   

      

                                                                             Koordynatorki konkursu :

                                                                            Marzena Górska

                                                                         Anna Panfiluk

                                                                            Anna Budzyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Hajnówce
  Szkoła Podstawowa nr 1
  ul. 3 Maja 54
  17-200 Hajnówka
 • (085) 682 20 78
  fax (085) 682 20 78

Galeria zdjęć