Święta tuż tuż ....Dziś klasa IIIb w czasie zajęć robiła zamiast pierniczków pyszne orzeszki . Pracy było dużo ,ale udało nam się.
Święta tuż tuż ....
- 2
Święta tuż tuż...
Święta tuż tuż... Dziś uczniowie klasy III b wraz z rodzicami wykonali przepiękne ozdoby bożonarodzeniowe . Wszystkie ozdoby zostaną przekazane na kiermasz w naszej szkole .
10
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków Obcych jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
Z tej okazji odbył się apel, w którym wzięli udział uczniowie z klas 3-8, przygotowując prezentacje oraz część artystyczną. Podczas występu można było usłyszeć piosenki i dialogi w języku angielskim, wiersze w języku rosyjskim, białoruskim czy ukraińskim, oraz ciekawostki w języku niemieckim.
Emilia Kruczkowska
Nadia Sancewicz
Barbara Androsiuk
3
Ania Leszczyńska z klasy 5a napisała do białoruskojęzycznej gazety "Nivy".
Gratulujemy Aniu!
Wizyta policji.
Na lekcję wiedzy o społeczeństwie do klas ósmych: a, b, i c została zaproszona pani policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Tematem spotkania było bezpieczeństwo nieletnich w sieci i cyberprzemoc.
Pani opowiedziała o hejcie, który jest w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykany. Ma on bardzo poważne skutki, którymi mogą być nawet samobójstwa. Hejtowanie różni się od krytyki, ponieważ hejter ma na celu jedynie skrzywdzić. Dowiedzieliśmy się, że kiedy jesteśmy świadkiem cyberprzemocy, powinniśmy to zgłosić i wesprzeć skrzywdzoną osobę.
Podała nam numery telefonów zaufania i poinformowała, że ofiary hejtu mogą z nich skorzystać, jeśli nie mają z kim porozmawiać o swoim problemie lub kiedy nie chcą robić tego z bliskimi.
Lekcja była ciekawym, pouczającym wykładem, przeprowadzonym w interesujący sposób. Słuchało się go z przyjemnością.
Uczennice klasy VIII b
Artemiuk Blanka
Tomaszuk Lena.
Mikołajki
,,Mikołajki" wspaniale spędziły klasy III a i III b- odwiedziliśmy dom Mikołaja w ,, Majątku Howieny''. Były tańce, pieczenie pierników i zwiedzanie .
11
II Szkolny Turniej w Badmintona
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas 4-8 do udziału w II Szkolnym Turnieju w Badmintona.
Więcej informacji na plakacie.
Nauczyciele WF-u
W bibliotece szkolnej do czytania zachęcają nowe wygodne pufy
Wszystkich czytelników i tych młodszych i starszych zapraszamy do korzystania.
Elżbieta Romańczuk
5
Uczniowie klas IV uczestniczyli w zajęciach edukacji czytelniczej i poznali budowę książki
Mogli również samodzielnie wypożyczyć książkę wypełniając kartę wypożyczenia. Okazało się, że czwartoklasistom jest z książką do twarzy. Życzymy uczniom aby tak pozostało.
Elżbieta Romańczuk
9
,,Szkoła pamięta".
W ramach akcji ,,Szkoła pamięta" - ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki", uczniowie naszej szkoły wykonali następujące zadania:
1. Klasa VIII b - odwiedziła i zapaliła znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami
historii lokalnej.
2. Uczniowie klasy VI a, przygotowali gazetkę poświęconą lokalnym bohaterom.
3. Klasy IV a i IV b, odszukały pamiątki rodzinne ( zdjęcia, przedmioty ) przekazywane
z pokolenia na pokolenie i przygotowały prezentacje na ich temat.
4. Uczniowie klasy V a i V b przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji
świąt zadusznych.
Alina Nowik.
4
Święto Niepodległości.
10 listopada 2022 r., w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Część artystyczną przygotowali uczniowie kl. V a i VI a pod kierunkiem wychowawców: Beaty Dawidziuk i Aliny Nowik.
Na apelu uczniowie wystąpili w szkolnych strojach galowych z biało - czerwonymi kotylionami. Z powagą i dumą prezentowali wiersze i informacje o tematyce historyczno - patriotycznej.
Następnie głos zabrała pani dyrektor - Alina Pietraszek, która zwróciła uwagę na doniosłe wydarzenia w historii Polski oraz obchody Święta niepodległości w naszym mieście.
O godzinie 11.11 min. nauczyciele i uczniowie odśpiewali hymn państwowy - ,,Mazurek Dąbrowskiego".
Beata Dawidziuk i Alina Nowik.
7
Wycieczka w góry. Chęciny - Kielce - Góry Świętokrzyskie
9 listopada pod opieką pani Barbary Kruszewskiej, Danuty Samerek i Nadii Sancewicz opuściliśmy mury szkoły i wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wspinając się na Zamek w Chęcinach, poczuliśmy różnicę między płaskim Podlasiem i górzystą Kielecczyzną. Jednak panorama widziana z wysokości 367m n.p.m. wynagrodziła nasz wysiłek. Niedługo potem zeszliśmy 9,5m. pod ziemię do Jaskini Raj. Tam oczarowały nas stalaktyty, stalagmity i stalagnaty - kolejne cuda natury.
Następnego dnia skierowaliśmy się na Łysą Górę, położoną na wysokości 595 m n.p.m, po drodze mijaliśmy zespół klasztorny Sióstr Bernardynek i kapliczkę Janikowskich, gdzie Stefan Żeromski zamieścił swoje graffiti. Szlak pochłonął wiele naszej energii, ale wszyscy poczuliśmy się dumni z pokonanych trudności. Dlatego z przyjemnością udaliśmy się do pobliskiej karczmy na obiad, który wszystkim smakował wybornie.
Dziękujemy Pani Kruszewskiej - organizatorce wyprawy, dzięki której uwierzyliśmy w nasza sprawność fizyczną i przekonaliśmy się, że Świętokrzyskie czaruje, przyciąga i wciąga:)
Uczniowie z klas: 6b, 7a, 8a, 8b, 8c
Lekcja w terenie i to nie tylko przyrody!
Uczyć można się wszędzie i to wcale nie zawsze z podręczników. Ostatnio uczniowie klasy II a swoją wiedzę czerpali od Pani leśnik Bożeny Niemiec, która w ciekawy sposób przybliżyła nam główne gatunki zwierząt żyjące w Puszczy Białowieskiej. Oprócz ciekawostek na temat ssaków można było nauczyć się rozpoznawania ich tropów, czy odszukiwania śladów ich obecności. Podczas zimowych spacerów po lesie na pewno młodym przyrodnikom ta wiedza się przyda. Czy jednak uczyliśmy się tylko przyrody? Otóż nie! Ćwiczyliśmy również dodawanie i odejmowanie, ortografię, koncentrację uwagi, umiejętność zapamiętywania, szybkość i zwinność, a to wszystko podczas jednej zabawy, której dzieci nie chciały kończyć – drużynowe dyktando biegane. Zwieńczeniem ich wysiłku było ognisko i samodzielnie pieczone kiełbaski. W szkole natomiast cały dzień pełen emocji zatrzymaliśmy na rysunkach dzieci.
Augustynowicz Urszula
20
Kultywowanie polskiej tradycji
Coraz częściej dzień 1 listopada nie kojarzy się dzieciom z nostalgią i smutkiem po osobach, które już odeszły, a ze świętem Halloween. Uczniowie klasy II a postanowili jednak kultywować iście polską tradycję. Na kilka dni przed dłuższym wolnym wybrali się ze swoimi sprzętami na cmentarz, aby zadbać o stare i opuszczone groby. Pracowali ciężko ale nikt nie narzekał. Czuli ogromną satysfakcję, gdy na uporządkowanym grobie mogli zapalić znicz. Myślę, że ta lekcja tradycji pozostanie w nich na długo, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...
Augustynowicz Urszula
16
Pasowanie na ucznia 2022
Pasowania nadszedł czas
Uczniem będzie każdy z nas
W środę 26 października nasi najmłodsi zostali pasowani na uczniów SP 1. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez klasę IIa pod kierunkiem wychowawczyni, pani Uli Augustynowicz. Wierszem, piosenką, tańcem drugoklasiści przywitali wszystkich zebranych i przyjęli w poczet uczniów swoich młodszych kolegów. Swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że w tak ważnym dniu mogły spotkać się z dyrektorami przedszkoli, do których uczęszczały.
Gdy nadszedł ten wyczekiwany moment, Pani Dyrektor Alina Pietraszek ogromnym ołówkiem symbolicznie pasowała każde dziecko na ucznia. Po części oficjalnej uczniowie przeszli do klas, gdzie czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek.
15
Uroczystość wręczenia Stypendium Burmistrza Miasta Hajnówka im. Pelagii Ponieckiej za wyniki w nauce, osiągnięcia artystyczne i sportowe
W dniu 16 września 2022 roku odbyła się uroczystość wręczenia, wyróżnionym uczniom hajnowskich szkół podstawowych, aktów przyznania Stypendium Burmistrza Miasta Hajnówka im. Pelagii Ponieckiej za wyniki w nauce, osiągnięcia artystyczne i sportowe.
Uroczystość, dzięki gościnności Pana Adama Jerzego Chudka – dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce, odbyła się w sali gimnastycznej placówki. Uatrakcyjnił ją atrakcyjny występ uczniów.
W uroczystości wzięli udział: uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście, między innymi Pan Edward Poniecki – syn Pani Pelagii Ponieckiej – Patronki Stypendium, członkowie Komisji Stypendialnej, dyrektorzy szkół oraz dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury.
Pan Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka wraz z Jolantą Stefaniuk – Kierownikiem Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Hajnówka wręczyli akty przyznania Stypendium wyróżnionym uczniom oraz listy gratulacyjne rodzicom. Łącznie przyznano 74 stypendiów Burmistrza Miasta Hajnówka im. Pelagii Ponieckiej, w tym po 4 za osiągnięcia artystyczne i sportowe.
Podziękowania otrzymał Pan Edward Poniecki oraz członkowie Komisji Stypendialnej opiniującej wnioski o przyznanie Stypendium Burmistrza Miasta Hajnówka im. Pelagii Ponieckiej.
Wszystkim Stypendystom składamy serdeczne gratulacje za imponujące wyniki w nauce, osiągnięcia artystyczne i sportowe oraz życzymy kolejnych, wspaniałych sukcesów.
Dorota Birycka
6
,,My też tam byliśmy".
Uczniowie, którzy uczestniczyli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce na promocji książki pana Ryszarda Patera ,,Historia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce".
Brawo uczniowie!!!
O wydarzeniu można przeczytać też na stronie internetowej naszego miasta.
Alina Nowik.
"Mój Eden", czyli jak zmienić świat na lepsze?
Jak wyobrażamy sobie nasz świat za 20, 30 lat? Czego chcielibyśmy dla siebie i naszych bliskich? Co możemy zrobić, aby świat był lepszy? To tylko niektóre z pytań o przyszłość, jakie zadawali sobie uczestnicy przedsięwzięcia „Mój Eden” pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. 15 i 16 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze odbyła się ogólnopolska wystawa prac, na której zaprezentowano twórczość m.in. uczniów naszej szkoły. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje np. miasta przyszłości PaT, pokaz mody przyszłości, prac plastycznych i literackich, rozmowy ze specjalistami, debaty o środowisku i edukacji, projekcje filmów.
10
Kolejny już raz IKEA INDUSTRY ORLA wspiera naszą szkołę
Tym razem podarowała nam szkolenie z zakresy pierwszej pomocy, które profesjonalnie przeprowadziła GRUPA RATOWNICZA NADZIEJA z Białegostoku. W warsztatach uczestniczyli nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni. Serdecznie dziękujemy.
4
Lekcja biblioteczna
"Co to za księgi?" pytali młodsi czytelnicy oglądając Kroniki. "Ale dużo pracy żeby je stworzyć" komentowali starsi uczniowie.
Wszyscy z zaciekawieniem oglądali Kroniki zebrane w bibliotece szkolnej. Uczniowie szukali przodków oraz informacji jak wcześniej wyglądała szkoła, jak ubierali się uczniowie, jakie nosili plecaki?
Lekcja biblioteczna zainspirowała klasę 6 b do czytania.
Tak trzymać!
Archiwum Aktualności