Pora więc na małe podsumowanie naszych działań. W tym roku szkolnym uczniowie klas I, II, V, VI i VII aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W trakcie lekcji świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, odwiedziliśmy Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce,
a w Hajnowskim Domu Kultury obejrzeliśmy przepiękną i wspaniałą wystawę "Historie utkane z nici - stare rękodzieło dla przyszłości". Na życzenie uczniów obchodziliśmy Halloween, cyklicznie piekliśmy, smażyliśmy i gotowaliśmy białoruskie (i nie tylko) potrawy. W ostatnim tygodniu listopada wszyscy uczniowie uczęszczający na lekcje języka białoruskiego wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Natallę Gierasimiuk i własnoręcznie wykonali ekologiczne torby z białoruskimi, ludowymi motywami. Dla nas każda lekcja jest wyjątkowa. W młodszych klasach stawiamy na naukę poprzez zabawę. Śpiewamy, tańczymy, gramy
w białoruskie gry integracyjne. Uczniowie za pomocą metod sensorycznych uczą się pisać litery, zagłębiają się w świat kodowania obrazków, układają własnoręcznie wykonane puzzle. Wszystkie pomoce, które pojawiają się na zajęciach dzieci zabierają do domu, aby w wolnej chwili powtarzać poznane słownictwo. Mamy dużo energii i ciekawych pomysłów. Przed nami nowe tematy, atrakcje, wyzwania! A tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych dotychczasowych lekcji.
Aktualności
Dobry dzień! Za nami pierwsze trzy miesiące intensywnej nauki języka białoruskiego.
- 29
Sanie Świętego Mikołaja ruszyły do Dzielnych i Walecznych – podsumowanie akcji charytatywnej szkolnych wolontariuszy
Pierwszego dnia grudnia, w niedzielne wczesne popołudnie ruszył Mikołajowy ,,wóz” z prezentami od szkolnych wolontariuszy dla Dzielnych i Walecznych – dzieci z chorobami nowotworowymi, pacjentów Oddziału Onkologii UDSK w Białymstoku. Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce włączyli się do charytatywnej zbiórki upominków pod hasłem ,,I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. W gronie darczyńców znalazło się 35 ,,duszyczek” o otwartych sercach:
- Martyna Wysocka kl. VII a
- Oliwia Pugacewicz kl. VIII a
- Aleksandra Kierdelewicz kl. VIII c
- Erwin Sawicki – absolwent naszej szkoły
- Maja Krysztofiak kl. VII a
- Nikola Aleksiuk kl. V b
- Maja Borkowska kl.V c
- Aleksandra Oniskiewicz kl. VII a
- Paweł Prokopiuk kl. VI c
- Andrzej Prokopiuk kl. IIIb
- Justyna Charkiewicz kl. VII a
- Gabriela Dawid kl. VII a
- Igor Dawid kl. II b
- Martyna Lewczuk kl. II b
- Szymon Urynowicz kl. VI b
- Urszula Pietruszkiewicz kl. VI b
- Tymek Tomaszuk kl. III b
- Wojciech Dawidziuk kl. III b
- Zofia Mroziewicz kl. III b
- Gabriel Ostapczuk kl. III b
- Weronika Stepaniuk kl. III b
- Julia Mielnik Makarewicz kl. I a
- Małgorzata Kierdelewicz kl. Ia
- Maja Żukowska kl. I b
- Anna Kędyś kl.VIII a
- Martyna Stepaniuk kl. VIII a
- Monika Hackiewicz kl. VIII a
- Magda Gajewska kl. VIIIa
- Aleksandra Androsiuk kl.VIII c
- Michalina Androsiuk kl. V a
- p. Alina Nowik
- p. Danuta Samerek
- p. Barbara Androsiuk
- p. Mirosława Gawryluk
- p. Anna Giermaniuk
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za wspaniały odzew w tak wzniosłym celu. Miejmy nadzieję, że mikołajkowe prezenty umilą Dzielnym i Walecznym świąteczny czas i sprawią, że na ich twarzach zagości uśmiech i nadzieja. Z najszczerszymi życzeniami radości i zdrowia - szkolni wolontariusze ,,Jedynki”.
3
Śniadanie daje moc
Jak co roku nasi najmłodsi uczniowie włączyli się w ogólnopolską akcję promującą zdrowe śniadanie. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom właściwe nawyki. W naszej szkole, 20 listopada, w każdej klasie zapachniało świeżymi warzywami i pieczywem. Uczniowie samodzielnie wykonywali kanapki, które zostały zjedzone w czasie wspólnego posiłku. Po tak pysznym i pożywnym śniadanku, każdy miał mnóstwo sił do nauki i zabawy.
Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
6
Andrzejki i balonowe ludki
„Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać!”
Aby tradycji stało się zadość klasa I b urządziła klasowe andrzejki. Taki bawili się nasi rodzice, babcie i dziadkowie, prababcie i pradziadkowie a nawet praprababcie i prapradziadkowie. Kiedyś wróżenie było miłym spędzeniem długiego wieczoru z rodziną i przyjaciółmi. Zwłaszcza w czasach, kiedy nikt nie miał w domu telewizorów i komputerów, a nawet książek, bo nie wszyscy umieli czytać.
Uczniowie poznali tradycyjne wróżby andrzejkowe, ale nie mogło zabraknąć ulubionego kodowania (taki nowoczesny akcent). Na koniec ubaw po pachy z balonowymi ludkami wykonanymi własnoręcznie.
B. A.
2
Kącik relaksu
W bibliotece szkolnej -w czytelni- mamy kącik relaksu. Uczniowie mogą, na bardzo wygodnych pufach, odpocząć od ławek szkolnych i poczytać czasopismo, książkę.
A.P. i A.M.
Kącik wyciszenia
„ Ten, kto umie uszanować ciszę, ma też szacunek dla świata”.
Na holu, przed biblioteką szkolną, powstał kącik wyciszenia. Uczniowie mogą na przerwie i w wolnych chwilach, korzystać z tego miejsca. Uczą się szanować ciszę , aby spokojnie porozmawiać, zjeść drugie śniadanie, czy też pomyśleć….
ZPSz
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dnia 22 listopada 2019 roku na pierwszej godz. lekcyjnej do klasy 8 b przyszła przedstawicielka Sanepidu pani Barduszko. Przeprowadziła lekcję na temat szkodliwości palenia papierosów. Przedstawiła nam jakie choroby może spowodować palenie oraz przestrzegła, że osoba niepaląca przebywając w towarzystwie” palaczy” także może zachorować. Powiedziała w jaki sposób można rozpoznać palących , pokazała urządzenie, które sprawdza ilość kotoniny. Pod koniec lekcji podkreśliła szkodliwość e-papierosów, które na początku zostały stworzone po to, by pomóc rzucić nałóg. Są tacy , którzy twierdzą, iż są one nieszkodliwe, lecz badania nad tym trwają.
Lekcja na temat rzucania palenia była ciekawa, przeprowadzona profesjonalnie. Klasa 8 b dziękuje pracownicy hajnowskiego Sanepidu za pouczającą prelekcje.
Ola Grygoruk uczennica 8 b
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął działalność
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął działalność.
W sobotę 23 listopada wybrani uczniowie klas IV-VI spotkali się w auli Politechniki Białostockiej na pierwszych zajęciach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Z naszej szkoły "studia " rozpoczęło 7 uczniów.
Indeksy najmłodszym słuchaczom wręczył Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak i prorektor ds studenckich dr hab. Jarosław Perszko. Wysłuchano też pierwszego wykładu pod tytułem "Umiesz chodzić? Ale czy wiesz, jak to się robi?"
E. Giżewska
1
Robimy Kanapki
W dniu 20.11.2019r. uczniowie kl. Ia robili samodzielnie kanapki. Przynieśli pieczywo, masło, wędliny, sery, jajka oraz warzywa do kanapek. Dzieci założyły fartuszki, wyjęły deski do krojenia i noże. Uczyły się bezpiecznego posługiwania nożem. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, kroiły wędliny, jajka, ogórki i pomidory. Kanapki wyszły wyśmienite i kolorowe. Wszyscy zajadali zrobione własnoręcznie kanapki z apetytem. Na koniec dzieciaki posprzątały swoje miejsca pracy.
Mirosława Gawryluk
7
Parasole
Dnia 13.11.2019r. klasa Ia robiła kolorowe parasole. Najpierw ozdabialiśmy kolorowy papier, następnie składaliśmy w harmonijkę parasole. Dorysowywaliśmy czubek i rączkę parasoli.
Mirosława Gawryluk
Lepimy z plasteliny
Uczniowie klasy Ia wykonywali ślimaki i jeże z plasteliny i kasztanów. Utworzyliśmy klasową wystawkę zwierzątek.
Mirosława Gawryluk
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Korzystając z sugestii naszej pani bibliotekarki – Anny Panfiluk, Szkolny Klub Wolontariuszy zaakcentował wśród najmłodszych członków szkolnej społeczności święto baśniowych bohaterów, który obchodziliśmy 5 listopada. Podczas przerw zaprosiliśmy uczniów z klas I – III do zabaw i tańców w towarzystwie pluszowych zwierzaków. Dzieci , zaskoczone niespodzianką, szybko włączyły się do akcji, a siódmoklasistki – wolontariuszki starały się umilić im wolny czas między lekcjami. Było głośno, wesoło, energicznie.
Szkolny Klub Wolontariuszy
Nietypowa lekcja muzyki
Dnia 25 października 2019 roku wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Białegostoku. Gdy przybyliśmy do Filharmonii i Opery Podlaskiej, uczestniczyliśmy w próbie występu chórzystów, muzyków i solisty. Artyści wykonywali utwory Stanisława Moniuszki do ,,Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza. Była to nietypowa lekcja muzyki w niecodziennym wydaniu.
Po emocjonującym występie wybraliśmy się do kina na seans ,,Był sobie pies 2”. W trakcie filmu nie kryliśmy łez wzruszenia. Po wyjściu z kina wstąpiliśmy na posiłek w KFC. Wyjazd był bardzo udany.
W wycieczce wzięli udział uczniowie klas siódmej ,,a” i ,,b”.
Uczennice klasy VII ,,a”:
Aleksandra Tyszko
Maja Krysztofiak
Martyna Wysocka
Zakładkę zrób wspaniałą
Konkurs na najciekawszą zakładkę cieszył się ogromną popularnością wśród klas I-VII. Uczniowie wykazali zaangażowanie i przedstawili bardzo ciekawe, kreatywne pomysły.
Zakładki można obejrzeć na parterze –klasy I-III oraz na holu koło biblioteki. Prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przyznano wiele nagród i wyróżnień.
Brawo – za wykonaną pracę i zabawę.
A.P.
4
Wizyta astronomek w naszej szkole
18 listopada w naszej szkole odbyły się dwa spotkania:
Kl. III a i III b z panią Magdaleną Polińską, pracującą w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kl. VII a i VII b z panią Mileną Ratajczak, pracującą w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Panie przeprowadziły bardzo ciekawe prelekcje i prezentacje z wykorzystaniem metod aktywizujących uczniów. Zajęcia urozmaicone były również eksponatami i pomocami edukacyjnymi. Uczniowie mogli poszerzyć wiedzę o jednej z najstarszych nauk jaką jest astronomia, czyli o zjawiskach i badaniach planet, gwiazd, komet, mgławic i galaktyk.
Dziękujemy za popularyzację astronomii w naszej szkole.
Z.P.Sz.
1
Nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła Pamięta"
SUPER WYSTĘP NASZEJ SZKOŁY W XX TURNIEJU „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”
W dniu 7 listopada chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w XX Edycji Turnieju Piłki Nożnej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Szkołę reprezentowali zawodnicy z rocznika 2008 czyli kategoria U12. Do turnieju przystąpiły trzy zespoły z powiatu hajnowskiego: Szkoła Podstawowa Nr 2 w H-ce, Szkoła Podstawowa Nr 4 w H-ce i Szkoła Podstawowa Nr 1 w H-ce. Zawody odbywały się na boisku Orlik przy Liceum Nr 1 w Hajnówce. „Nasi” nie dali szans rywalom zwyciężając wysoko swoje dwa spotkania. Świetna postawa i gra od początku do końca dały rezultat. Pierwszy mecz zwyciężamy 12:4 pokonując „Dwójkę”. W drugim meczu gromimy Podstawówkę Nr 4 aż 8:1 co zapewnia nam zwycięstwo w turnieju i awans do dalszej fazy gier. Z drużynami z innych powiatów zmierzymy się dopiero wiosną prawdopodobnie w Bielsku Podlaskim. Należy dodać, iż finał tego turnieju odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie, więc jest o co walczyć. Zawodnikom gratulujemy i do zobaczenia na boisku!
Naszą szkołę wystąpiła w następującym składzie:
-
Hubert Hołota
-
Kamil Hłasko
-
Jakub Bielawski
-
Kacper Jakimiuk
-
Kacper Suchocki
-
Gabriel Trusiewicz
-
Jakub Drużba
-
Filip Gurin
-
Eryk Urynowicz
Wyniki Turnieju:
SP Nr 1 12:4 SP Nr 2
SP Nr 2 4:9 SP Nr 4
SP Nr 1 8:1 SP Nr 4
Paweł Kuszczuk
-
Wrażenia klas VIII po spotkaniu z paniami policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.
W piątek 8 listopada 2019 r. do naszej klasy VIII a na lekcję wiedzy o społeczeństwie zostały zaproszone policjantki.
Panie na początku mówiły o wieku 13 - 17 lat, w którym osoby nieletnie są na tyle świadome swych czynów, iż wykroczenia jakich się dopuszczają będą poddane ocenie oraz poniosą za nie konsekwencje.
Mówiły również o tym iż, za nieprzestrzeganie kodeksu karnego grozi kara pieniężna, a nawet więzienie. Podały kilka wybranych punktów, takich jak: wymuszanie, napaść lub demoralizacja. Zaznaczyły, iż w danych sytuacjach powinniśmy to zgłosić na policję.
Poruszały temat wykorzystania nas przez osobę naruszającą kodeks karny, co w świetle prawa jest pomaganiem w popełnieniu przestępstwa. W danych sytuacjach bylibyśmy równie winni, co osoba nas wykorzystująca. Tudzież, przestrzegały nas przed zbytnią ufnością i wykazaniem się, choć
trochę, asertywnością.
Była jeszcze poruszona tematyka korzystania z Internetu. Panie twierdziły, że powinniśmy korzystać z niego, nikogo nie raniąc oraz być na tyle ostrożnym, by nikt nam nie wyrządził krzywdy. Uświadomiły również jak rozpoznać kradziony towar w Internecie.
Funkcjonariuszki policji potwierdziły niektóre wykroczenia przykładami z życia codziennego.
Lekcja była ciekawą odmianą i urozmaiceniem, za którą w imieniu całej klasy dziękuję Pani od WOS-u.
Uczennica klasy VIII a - Anna Kędyś.
Wizyta Policji w Szkole Podstawowej nr 1.
W piątek, 8 listopada, o godzinie 9:00 naszą klasę odwiedzili wyjątkowi goście. Były to policjantki, które przyszły aby opowiedzieć nam jak ważne jest bezpieczeństwo nasze i otaczających nas ludzi.
Na początku panie przedstawiły co jest legalne, a co podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Urozmaicały ważne zagadnienia opowiadając o różnych przypadkach, z którymi miały do czynienia w trakcie swojej pracy.
Po skończeniu opowiadania o przypadkach, z jakimi spotkały się w trakcie pracy przeszły do przedstawienia różnych paragrafów prawnych i jak się mają do życia codziennego.
Następnie Panie policjantki omówiły temat bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy.
Na koniec gospodarz klasy podziękował za pouczający wykład. Moim zdaniem całość była przeprowadzona w interesujący sposób i słuchało się z przyjemnością.
Uczeń klasy VIII b - Paweł Dawidziuk.
Dnia 8 listopada 2019 r. na lekcję wiedzy o społeczeństwie zostały zaproszone panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji. Tematem spotkania było bezpieczeństwo nieletnich. Panie z hajnowskiej policji wytłumaczyły nam dokładnie, kim jest osoba nieletnia oraz przybliżyły temat dotyczący odpowiedzialności prawnych takich osób. Lekcja była przeprowadzona bardzo ciekawie z użyciem prezentacji. Cała klasa w skupieniu słuchała tego, o czym mówiły policjantki. Na koniec spotkania gospodarz podziękował w imieniu całej klasy za tak interesującą lekcję.
Uczennica klasy VIII c - Nina Dudzicz.
PTASIA REMIZA przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Hajnówce
W dniu 6 listopada 2019 w naszej szkole odbyła się akcja, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 i leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka.
Została założona "ptasia remiza". Ptasia remiza to teren, na który wprowadza się wiele gatunków roślin, w celu stworzenia dogodnych warunków dla bytowania ptaków i owadów. uczniowie klas ósmych i najmłodszych I-III wspólnie z leśnikami wyspowo posadzili różne gatunki drzew i krzewów m.in. jarzębinę, berberys, głóg.
Prawdziwy raj znajdą tam ptaki i owady, a uczniowie miejsce, gdzie będzie można obserwować mieszkańców "ptasiej remizy".
Wokół terenu szkoły zostały także posadzone inne drzewa-świerki, lipy, graby i brzozy. Mamy nadzieję, że mocno zazieleni się na wiosnę.
Dziękujemy za wspólne działania wszystkim pracownikom Nadleśnictwa w Hajnówce.
Takie działania to najlepsza lekcja ekologii.
Z. P. Sz.
4
Apel z okazji Święta Niepodległości
8 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rozpoczął się on wspólnym śpiewaniem hymnu. Następnie uczniowie z klas VII B i VIII C wystąpili w przedstawieniu przygotowanym przez panie I. Bagrowską, B. Dawidziuk i D. Samerek. Miało ono na celu przekazanie wiedzy historycznej w sposób ciekawy i łatwo przyswajalny. Część artystyczną wzbogaciły piosenki śpiewane przez chór szkolny pod opieką pani P. Skiepko.
Po części artystycznej pani dyrektor Alina Pietraszek wygłosiła przemowę z której wynikało, że powinniśmy być wdzięczni za to, że żyjemy w wolnym kraju oraz zachęciła wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych w naszym mieście.
Uczniowie kl VII B
Kinga Wołodkiewicz
Damian Wiejkowski.1
Archiwum Aktualności