Aktualności
Wizyta w przedszkolu
- Dnia 19 grudnia 2017 roku,klasa III b odwiedziła grupę Wiewiórek w Przedszkolu nr 3 przy ulicy Rzecznej.Przywitały nas ,uroczyście ubrane 3 latki z grupy Wiewiórek.Dzieci zaproponowały zapoznanie się przy wycinaniu pierników, które potem wylądowały w piecu.Następnie przywitaliśmy się z panią dyrektor przedszkola i innymi zaproszonymi gośćmi.Potem Wiewióreczki zaprezentowały świąteczną część artystyczną, a my przeczytaliśmy maluchom piękną opowieść pt.:"Prezent dla Świętego Mikołaja". Były też wspólne zabawy ze śpiewem i objadanie się pieczonymi pierniczkami.Dziękujemy trzylatkom i ich przemiłym Paniom za cudownie spędzony przedświąteczny czas.Alina Tichończuk
Tradycje świąteczne
Dzieci chętnie kultywują zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną uczniowie dzielili się opłatkiem i prosforą, uroczyście składając sobie serdeczne życzenia. Podziwiali klasową choineczkę, słuchając kolęd. Chętnie też śpiewali kolędy i pastorałki.
Teresa Czemerych
Mikołajki w 3c
Na tegoroczne niespodzianki mikołajkowe uczniowie klasy czekali z utęsknieniem. Były drobne upominki , mikołajkowe czekoladki i wiele radości.Kontynuacją atrakcji była wycieczka do Białegostoku z klasą IIa i IIIa . Po spektaklu w Teatrze Dramatycznym im.A. Węgierki miały miejsce szaleństwa w Fabryce Misia oraz wizyta w Mcdonalds. Zadowolenie dzieci było ogromne.
Teresa Czemerych
Przedświąteczna wycieczka klasy V ,, a”
W ostatnim tygodniu nauki, tuż przed przerwą świąteczną - 18 grudnia 2017 roku uczniowie klasy V ,,a’’ wybrali się do Białegostoku, by podziwiać niespotykaną na co dzień wystawę klocków Lego oraz przenieść się w świat fantastyki, oglądając najnowszy - ósmy epizod klasyki filmu science – fiction - ,,Gwiezdne wojny”. Łącząc naukę oraz zabawę, piątoklasiści sympatycznie spędzili czas w oderwaniu od zajęć lekcyjnych. Podczas zwiedzania wystawy najpopularniejszych klocków świata można było, oprócz podziwiania misternych, bajecznych modeli, konstruować własne budowle i układanki oraz zagrać w gry komputerowe. Kinowe spotkanie z bohaterami ,,Star Wars” pozwoliło na chwilowe oderwanie od ziemskiej rzeczywistości i przeniesienie się do innych galaktyk. Wspólnie spędzony czas upłynął szybko i bezpiecznie, za co dziękujemy opiekunom–pani pedagog Marioli Nabokow – Rosłoń oraz pani Grażynie Gierasimiuk – mamie Piotra.
Anna Giermaniuk
Mikołajki w klasie V a
Mikołajki to przedsmak nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Przedświąteczny okres skłania do wspólnych spotkań, składania życzeń, serdeczności. Magii świąt ulegli, jak co roku, uczniowie klasy Va, którzy 6 grudnia zorganizowali Mikołajkowy Wieczorek. Oprócz obdarowania się prezentami i , jak na prawdziwych pomocników Mikołaja przystało, ubrania się w czerwone stroje i czapeczki, piątoklasiści zrobili wspólne zakupy i zaopatrzeni w prowiant zasiedli do wspólnej kolacji. Poczęstunek stanowiły owoce, słodkości i napoje, ale największą strawą dla ducha były pięknie śpiewane kolędy oraz sympatycznie spędzony czas. Uczniowi spisali się świetnie. Dla wychowawczyni była to kolejna okazja, by poczuć zadowolenie ze zgranej grupki podopiecznych.
Anna Giermaniuk
Szkolne Mikołajki z piosenką w tle
Mikołajki to jedno z ulubionych świąt z uwielbieniem celebrowane przez dzieci. Nawet nastolatkowie lubią być obdarowywani i obdarowywać upominkami innych. Od wielu lat w naszej szkole istnieje zwyczaj urządzania klasowych Mikołajek, które polegają na losowaniu niewiadomego odbiorcy prezentu. Mikołajkowa tradycja wzbudza wiele pozytywnych emocji. Wiąże się z poszukiwaniami odpowiedniego podarunku, który trafi w gust losowo wybranego kolegi lub koleżanki.
Tegoroczne grudniowe święto nie obeszło się bez wzajemnego obdarowywania. Wyjątkowy nastrój chcieli także podkreślić szkolni wolontariusze, którzy 6 grudnia przygotowali Mikołajkowe Karaoke. Podczas przerw można było zanucić świąteczne piosenki i poczuć moc zbliżającego się Bożego Narodzenia.
Anna Giermaniuk
Szkolny Klub Wolontariatu nie próżnuje!
Po październikowej akcji związanej z projektem obywatelskim ,,W hajnowskim się kręci” i jednocześnie inaugurującej działalność szkolnych wolontariuszy, ruszyliśmy do działania. Nasze małe przedsięwzięcia rozgrywały się na szkolnej płaszczyźnie i miały na celu integrację szkolnej społeczności ze zwróceniem szczególnej uwagi na młodszych uczniów. Jesienią z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki zorganizowaliśmy konkurs plastyczny oraz literacki dla czwarto i piątoklasistów. Listopadowe święto poświęcone Pluszowemu Misiowi zaakcentowaliśmy zabawnymi przebraniami i wspólnymi tańcami z najmłodszymi dziećmi z klas I – III, które odbyły się podczas przerw. Większym wydarzeniem, angażującym do pracy wszystkich szkolnych wolontariuszy, był 25 październik, kiedy w ramach projektu ,, W hajnowskim się kręci” przeprowadziliśmy akcję propagującą wolontariat i zachęcającą do podjęcia wyzwania w roli młodego wolontariusza. W tym dniu towarzyszyli nam ,,filmowcy’’, którzy ujęli nas w krótkim filmiku. Zapraszamy do obejrzenia nagrania, ,,klikając’’ w poniższy link oraz do śledzenia kolejnych działań Szkolnego Klubu Wolontariatu SP1.
Opiekunowie:
Barbara Androsiuk
Anna Gieramniuk
Wycieczka do Białegostoku
5 grudnia, z okazji Mikołajek, razem z klasą IV a pojechaliśmy na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw obejrzeliśmy spektakl „Królewna Śnieżka” w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Następnie udaliśmy się do Galerii Jurowieckiej, w której podziwialiśmy wystawę klocków LEGO. Był ogromny Titanic, szkielet człowieka, obracający się diabelski młyn, elektryczna kolejka i wiele innych budowli. Po wystawie poszliśmy do Mc Donalda, a kupione tam pyszne frytki, hamburgery, zestawy happy meal zjedliśmy w autokarze.
Bardzo podobała się nam ta wycieczka.
Julia Sadowska kl. IVb
Konkurs wiedzy o mitach greckich
21 listopada w naszej szkole odbył się między klasowy konkurs mitologiczny . Na początku zostały przedstawione scenki trzech mitów greckich. Klasa 5a przygotowała dwie różne interpretacje mitu o Demeter i Korze , a klasa 5b zaprezentowała mit o jabłku niezgody . W trakcie przedstawień konkursowicze mogli przy okazji powtórzyć treść mitów.
Rozpoczął się konkurs i uczniowie wykazali się swoją wiedzą. Konkurs był trudny, ale większość uczestników poradziła z pytaniami.
Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Bakun . Drugie ex aequo Jan Strzelecki oraz Maja Krysztofiak a trzecie miejsce zdobyły Justyna Ostapkowicz , Aleksandra Iwaniuk , Nikola Różańska i Aleksandra Oniskiewicz .
Dziękujemy paniom Danucie Samerek oraz Annie Giermaniuk za zorganizowanie wspaniałego konkursu. Mamy nadzieję , że w naszej szkole będzie więcej takich możliwości sprawdzenia swojej wiedzy . Dziękujemy też wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie , bo dzięki nim mieliśmy motywację do rywalizacji .Aleksandra Iwaniuk
i Justyna Ostapkowicz
Jasełka
12 grudnia na zaproszenie studentów Uniwersytetu III Wieku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią Raisą Lipką udali się do restauracji ,,Wrota Lasu”, gdzie wystawili jasełka z okazji wigilijnego spotkania. Wśród honorowych gości był starosta Mirosław Romaniuk i burmistrz Jerzy Sirak. Dzieci w formie wierszy przekazały historię narodzenia Jezusa, a do śpiewania kolęd i pastorałek przy akompaniamencie gitarowym pani Moniki Rybitwy włączyli się wszyscy. Spotkanie przebiegło w miłej świątecznej atmosferze, a jasełka chyba się podobały, bo były nagrodzone gromkimi brawami. Na zkończenie dzieci otrzymały czekoladowe Mikołaje , a panie bombki.
R. Lipka
WYCIECZKA PIERWSZAKÓW
14 grudnia uczniowie klas Ia i Ib udali się na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw dzieci obejrzały sztukę w Białostockim Teatrze Lalek pt. ,,Ach, jak cudowna jest Panama”. Myśl o Panamie tak bardzo zaintrygowała Tygryska i Misia, że udali się na poszukiwanie tej krainy. W drodze przeżywają różne przygody i dochodzą do wniosku, że jednak najlepiej czują się w swoim domku.
Po spektaklu udaliśmy się do Fikolandu, gdzie dzieci mogły wyhasać się i wybiegać, a w razie potrzeby zregenerować ubytek sił w miejscowej kawiarnce. Zabawy zakończyły się wspólną dyskoteką. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.
R. Lipka
B. Bujnowska
Kronika ciekawych wydarzeń w klasie III b.
- Spotkanie z Panem Andersenem.Dnia 8 grudnia czytaliśmy w klasie przepiękną baśń "Dziewczynka z zapałkami". Jak każda baśń Pana H.Ch.Andersena, ta też była powodem ciekawych rozważań. Przejęte losem biednej dziewczynki dzieci proponowały różne pozytywne zakończenia baśni.Zrozumiały również, że powinny cieszyć się w czasie świąt z możliwości spędzenia czasu z najbliższymi i docenić każdy, nawet najmniejszy prezent dany od serca.
Dalsza część lekcji odbyła się w Bibliotece Miejskiej, gdzie panie Agnieszka Kazberuk i Joanna Kisielewicz przybliżyły postać autora przepięknych baśni H.Ch.Andersena. Uczniowie poznali jego twórczość, a także dowiedzieli się dlaczego pisarza kochają dzieci na całym świecie.
Kronika ciekawych wydarzeń w klasie III b.
- AndrzejkiUczniowie klasy III b są bardzo pracowici i aktywni w czasie lekcji. Kiedy więc mogli wesoło i bawiąc się spędzić ze sobą trochę czasu to chętnie z tego korzystają. Na wieczór andrzejkowy stawiła się cała klasa. W miłej atmosferze każdy mógł sprawdzić co go czeka w najbliższej przyszłości. Zainspirowani wróżbami postanowili zobaczyć czy przepowiednie się spełnią.Alina Tichończuk
Kronika ciekawych wydarzeń w klasie III b.
- Mikołajki6 grudnia jak co roku Mikołaj nie zapomniał o dzieciach. Po przyjściu do klasy uczniowie znaleźli pod choinką torby a w nich upominki od zawsze pamiętającego o dzieciach Mikołaja.Prezenty sprawiły dzieciom mnóstwo radości, nawet klasowe niedowiarki miały uśmiechy na twarzach.Dziękujemy Ci Święty Mikołaju.Alina Tichończuk
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka otworzyła serca naszej rady pedagogicznej, pracowników szkoły, rodziców i uczniów, którzy zorganizowali wsparcie dla potrzebującej rodziny. Łącznie zebraliśmy 1538 zł, co pozwoliło na zrealizowanie prezentów zgodnie z potrzebami rodziny. Nauczyciele przekazali dodatkowo podarunki rzeczowe.
Z informacji zwrotnej wiemy, że Szlachetna Paczka zorganizowana przez naszą szkołę przyniosła wiele radości, szczęścia i wzruszeń z prezentów starannie dobranych do potrzeb rodziny.
Pragnę podziękować wszystkim za zainteresowanie i wielkie serca. Mam nadzieję, że w kolejnym roku uda nam się wspólnie obdarować kolejną potrzebującą rodzinę.
„Człowiek jest wielki
nie ten, co posiada
lecz przez to, kim jest,
nie przez to, co ma
lecz przez to,
czym dzieli się z innymi „
koordynator Szlachetnej Paczki Joanna Panasiuk
Klasowe andrzejki w VI a
W czwartek, 30 listopada, klasa VI a raz z wychowawcą zorganizowała spotkanie andrzejkowe.
Z przymrużeniem oka, przy blasku nastrojowych świec wróżyliśmy sobie z wosku, Dominika przygotowała pyszne ciasteczka z wróżbą, a Martyna starała się odgadnąć przyszłość z naszych dłoni. Oczywiście nie zabrakło też przebijania szpilką papierowego serca z wypisanymi imionami.
Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne i słodki poczęstunek.
Klasa VI a
Mikołajki w klasie I a.
Każdego roku, 6 grudnia wszystkie dzieci wyczekują wyjątkowego gościa, jakim jest Święty Mikołaj. Wiemy, że jest on bardzo zajęty i nie wszystkie dzieci może odwiedzić i spotkać się z nimi. Nam jednak zostawił cudowne prezenty. Ogromna była nasza radość. Podziękowaliśmy mu śpiewając piosenkę o Mikołaju.
Bożena Bujnowska
A święta tuż, tuż...
5 grudnia rozpoczęliśmy kolędowanie. W tym dniu odbyła się audycja muzyczna pt. ,, Hej kolęda”. Muzycy wprowadzili nas w nastrój świąteczny przypominając bożonarodzeniowe tradycje i kolędy. Dzieci uczestniczyły aktywnie w tym spotkaniu. Wystąpiły w rolach aniołów, pastuszków i królów, a siostra Letycja poprowadziła orszak kolędników niosąc na przedzie gwiazdę. Okazało się, że dzieci doskonale pamiętają słowa i melodie kolęd.
6 grudnia tradycyjnie odbyły się mikołajki. Niektórym się poszczęściło i odwiedził ich Mikołaj.
R. Lipka
Wycieczka do Lewkowa.
- Dn.30 listopada wyruszyliśmy do Lewkowa. Celem naszej wyprawy były warsztaty rzeźbiarskie. Jednym z bogactw naturalnych jest glina, a właśnie w Lewkowie istnieje fabryka cegieł. W czasie warsztatów uczniowie poznali właściwości gliny, a także jej zastosowanie. Wszyscy wykorzystali swoją inwencję twórczą i pomysłowość dzięki czemu powstały przepiękne prace rzeźbiarskie.Odbyliśmy również wycieczkę po cegielni gdzie obserwowaliśmy proces powstawania cegieł.Wycieczka była twórcza i dostarczyła uczniom wielu artystycznych wrażeń, a także praktycznej wiedzy.Alina Tichończuk
Z cyklu: Świetlica to nie tylko sala Święto Misia
Wychowankowie świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce już 12 raz obchodzili Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W zasadzie, to nie był Dzień Pluszowego Misia, a Tydzień Pluszowego Misia.
Przez tydzień dzieci przychodziły do świetlicy z misiami, pani oczywiście również ze swoim misiem. Powstały portrety misiów, misiowe rymowanki i wycinanki, były zabawy z misiami i piosenki o misiach. No bo jak można przeżyć dzieciństwo bez misia? Nie da się. Nawet dorośli kochają misie. Każdy potrzebuje misia.
Historycznie rzecz ujmując, miś, choć tak popularny, jest bardzo młodą zabawką. Powstał dopiero na początku XX wieku, w 1902 r. Nie może się równać z lalką, która była znana już co najmniej 2 tys. lat przed naszą erą. Jednak misie mają tę przewagę, że są lubiane i przytulane bez względu na płeć i wiek właściciela.
Krystyna Kościewicz
Archiwum Aktualności