Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy przyjechało do Hajnówki, żeby przybliżyć mieszkańcom kulturę i religię żydów, którzy przed II wojną światową licznie żyli w Polsce, również w Hajnówce. Trzydniowa wizyta edukacyjna odbyła się w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe” realizowanego jako „Muzeum na kółkach”.
- Synagoga w Hajnówce mieściła się na ulicy Polnej, obecnie Grunwaldzka – mówiła zwiedzającym muzeum dzieciom Katarzyna Niewczas, edukatorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - W tradycyjnej edukacji, dzieci idą do szkoły, kiedy mają trzy lata. Heder, to nazwa szkoły podstawowej. Dzieci, które mają 3 lata zaczynają uczyć się pisać i czytać, uczyły się języka hebrajskiego, zobaczcie litery. Nie wiem, czy wiecie, że w hebrajskim czyta się z prawej do lewej.
Dzieci interesowało dużo rzeczy. Książka, której ostatnia strona tak naprawdę była pierwszą, foremka na chałkę, a chałka jest tak ważna jak prosfora czy opłatek. Meduza, czyli pudełeczko z pergaminem, na którym jest wyznanie wiary. Hamsa, czyli ręka opatrzności. Była też mapa interaktywna z makietami budowli żydowskich.
- Tak naprawdę nasze muzeum nie ma kółek, ale jeździ po Polsce – tłumaczyła Katarzyna Niewczas. - Hajnówka jest szóstym miastem w tegorocznej edycji. Z Hajnówki pojedziemy do Choroszczy. W każdej miejscowości pokazujemy wystawę, jak ta. Pawilon jest transportowany na wielkiej przyczepie, jest wielki dźwig, który łapie go z góry, przenosi na samochód. Dzięki temu możemy jeździć po różnych miejscowościach. W każdej miejscowości jesteśmy 3 dni. Wszystkie eksponaty muzealne i cała wystawa jest związana z żydami, a żydzi mieszkali kiedyś w Hajnówce. Słyszeliście kiedyś słowo żyd? Jezus był żydem i matka boska. Jest też kraj żydowski, w którym mieszkają żydzi, to Izrael. Przez wiele wieków żydzi nie mieli swego państwa i musieli podróżować po różnych krajach, żeby tam mieszkać. W Polsce mieszkało bardzo wielu żydów przed II wojną światową. To była największa na świecie społeczność żydowska. Żydzi, to osoby, które wyznają judaizm, albo ich przodkowie byli żydami.
„Muzeum na kółkach” od 2014 roku odwiedza przeróżne miejscowości naszego kraju. W tym roku 7 miast: Będzin, Nowy Sącz, Bobowa, Tarnobrzeg, Opole Lubelskie, Hajnówka oraz Choroszcz. Cała trasa trwała od 29 września do 25 października. W Hajnówce, „Muzeum na kółkach” było tuż przy urzędzie miasta, w dniach 19, 20 i 21 października 2017 r.
Krystyna Kościewicz