,, W niewoli nałogów’’ – to tytuł spektaklu, za pomocą którego gimnazjaliści z klas drugich pod opieką artystyczną p. Danuty Samerek, zilustrowali sens i cel działań profilaktycznych, przeprowadzonych wśród uczniów Zespołu Szkół nr 1 na przełomie pierwszego i drugiego semestru nauki. Zamiarem akcji ,, Jak bezpiecznie i zdrowo spędzać wolny czas razem ze szkołą?’’ było ostrzeżenie młodych ludzi przed zgubnym wyborem nieodpowiedniej drogi życiowej. Przedstawienie, oparte na grze kontrastu i symboli, ukazało szarą rzeczywistość przeciętnego nastolatka, na którego czyha we współczesnym świecie wiele pokus i zagrożeń w postaci różnego rodzaju uzależnień. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu, znakomicie wczuli się w swoje role. Poprzez słowa, gesty i emocje przedstawili widowni obraz młodego człowieka zniewolonego przez nałogi.
Przedstawienie przygotowane przez gimnazjalistów było podsumowaniem akcji, która, jak już wcześniej wspomniano, trwała przez kilka miesięcy, a mianowicie od października 2011r. do połowy lutego 2012. W tym czasie uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum zaangażowali się w szereg działań o tematyce profilaktycznej. Głównym celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi młodzieży na możliwość pożytecznego spędzania wolnego czasu po lekcjach właśnie w szkole, która wcale nie musi się kojarzyć z codziennością i rutyną. Uczniowie klas IV zorganizowali Wieczór Strachów z konkursami i quizami. Ogłoszono konkursy: plastyczny pt.: ‘’ STOP uzależnieniom’’ oraz literacki ,, NIE przeciwko narkotykom’’ pod kierunkiem pani Anny Budzyńskiej. Przeprowadzono również spotkania z panią psycholog Anną Wasiluk z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, która uczyła, jak być asertywnym i jak umieć powiedzieć ,,nie’’ w sytuacjach problemowych. Ponadto Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród gimnazjalistów sondaż – ankietę na temat uzależnień. Opracowane wyniki badań sondażowych oraz wnioski przedstawiono podczas spotkania podsumowującego całą akcję.
Najbardziej zaangażowani w przeprowadzone działania uczniowie zostali nagrodzeni wartościowymi upominkami w postaci gier planszowych, maskotek, przyborów szkolnych, kalendarzy i książek, ufundowanymi przez KOMISJĘ ds. ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH, której przedstawicielkę - panią Joannę Wróbel gościliśmy podczas uroczystości. Wyróżnionym uczniom przyjemnie było otrzymywać nagrody z rąk pani dyrektor Anny Choroszewskiej oraz pani Wróbel, za co serdecznie dziękujemy.
A oto zwycięzcy:
Konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkoły podstawowej:
I miejsce: Julia Patejuk, IV a, Karol Rogoziński, IV a
II miejsce: Maja Pacholska, IV b, Kamila Romaniuk, IV a
III miejsce: Regina Romaniuk, I b Gim., Jakub Daniluk Borowski, IV b
Wyróżnienia:
Dagmara Łobodzińska, IV a, Łukasz Jakubowski IV a,
Mateusz Borowik, IV b, Maciej Łuczko, IV a,
Maciej Sadowski, IV a, Marek Mackiewicz, IV a,
Marta Pietruczuk, IV a, Jakub Łaszczuk, IV a.
Warsztaty literackie dla gimnazjalistów:
I miejsce w kategorii ,, poezja’’: Igor Samerek
,,Zajączek i hera’’
,, Raz zajączek młody
Korzystając ze swobody
Zabrał z domu dużo kasy
I zaprosił pół klasy:
Po drodze odwiedził dilera
I powiedział: ,,Hera’’
- Ile? – tamten rzecze.
- Za całą kasę człowiecze.
I zaczęła się wspólna wieczerza.
Wilk usnął koło talerza,
Lis w przypływie dobrej woli
Pobił mocno jeża,
bo mu się wydało,
że okłada nietoperze.
Po jeleniu zostało dobre imię,
Bo po heroinie
Żywot zakończył młodo
Z wielką dla nich szkodą.
A morał z tej bajki jest krótki
I niektórym znany:
Jak ulegniesz narkotykom,
To i Ciebie pożegnamy.’’
Autor wiersza: Igor Samerek
Wyróżnienia:
Julia Czarnecka, Natalia Gromotowicz,
Natalia Wasiluk, Urszula Klimczuk,
Hubert Stachura, Mateusz Moszczyński.
Gratulujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję i zachęcamy do kolejnych działań a sponsorowi serdecznie dziękujemy za wspieranie szkolnych przedsięwzięć.
Organizatorki:
nauczycielki ZS nr 1:
Anna Budzyńska,
Danuta Samerek, Anna Giermaniuk
Autor tekstu: A. G.
Foto: Mateusz Moszczyński,
Gimnazjum nr 1
ZDJĘCIA