"Jak Tosia i Plastuś"
- Dn.11.10.18r. uczniowie klasy I A spotkali się z panią Agnieszką Kazberuk i Joanną Kisielewską w Bibliotece Miejskiej w celu poznania historii pisma. Z zaciekawieniem pierwszaki wysłuchały informacji o początkach pisma. Historie opowiedziane przez bohatera lektury "Plastusiowy pamiętnik" zainspirowały dzieci do ćwiczeń w pisaniu piórem ze stalówką. Starania uczniów zaowocowały pięknymi pracami(bez kleksów).Alina TichończukAnna Panfiluk
Puszcza i Ludzie
Nic tak nie cieszy, jak dobra zabawa z dala od murów szkoły. Tak właśnie spędzili czas uczniowie Vb, nie zauważając nawet przyrostu swojej wiedzy..11 października odbyła się wycieczka do Białowieży w ramach projektu Puszcza i Ludzie. Dobre połączenie zajęć teoretycznych z praktycznymi pozostawiło trwały ślad w umysłach uczniów. Największą frajdą były jednak zabawy w nowo powstałym pawilonie edukacyjnym. Trudno było zauważyć upływ czasu.
Dziękujemy Pani Anecie Wiśniewskiej za ciekawe zajęcia
"100 dla Kusocińskiego"
- Dn.28.09.18r. uczniowie klasy I A wraz z kolegami i koleżankami innych klas wzięli udział w biegu pod hasłem "100 dla Kusocińskiego". Bieg to jedna z inicjatyw podjętych przez uczniów naszej szkoły z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości.Bieg naszej klasy oczywiście zakończył się sukcesem, o czym świadczyły oklaski na mecie.Alina Tichończuk
Audycja muzyczna
23 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym audycja muzyczna. Rozpoczęliśmy gorącymi rytmami audycją pt. ,,W stronę słońca”. Wyruszyliśmy w podróż do ciepłych krajów, gdzie cały czas świeci słońce. Bawiliśmy się w rytm pogodnej, pełnej życia i bardzo tanecznej muzyki. Odwiedziliśmy Kubę, Hawaje, Brazylię i Jamajkę. Poznaliśmy muzykę z tych krajów oraz instrumenty i zwyczaje tam panujące.
R. Lipka
Politechnika Białostocka - Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy
Burmistrz Miasta Hajnówka zaprasza uczniów hajnowskich szkół z klas IV - VI do udziału w projekcie "Politechnika Białostocka – Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy"
W roku akademickim 2018/2019 pięćdziesięciu uczniów hajnowskich szkół podstawowych, uczęszczających do klasy IV, V i VI, może wziąć udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu pt. "Politechnika Białostocka – Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy (PB HUD)". W ramach tej inicjatywy zostanie zrealizowanych 15 zajęć edukacyjnych, w formie wykładów i warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez pracowników Politechniki Białostockiej oraz instytucji współpracujących przy realizacji inicjatywy, w pomieszczeniach Politechniki Białostockiej oraz instytucji współpracujących.
W dniu 2 października Pan Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka – podpisał umowę o współpracy w tym zakresie z prof. dr. hab. inż Lechem Dzienisem - Rektorem Politechniki Białostockiej.
Celem PB HUD jest:
- rozbudzanie ciekawości poznawczej wśród dzieci i młodzieży;
- stymulowanie intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju młodego pokolenia;
- inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji;
- propagowanie kultury innowacyjności;
- zapoznanie ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości;
- integrację lokalnej społeczności wokół ośrodków akademickich.
Miasto Hajnówka poniesie wszelkie koszty związane z udziałem hajnowskich uczniów w projekcie PB HUD. Dzieci uczestniczą w nim bezpłatnie.
Rekrutacja do PB HUD odbędzie się w terminie od 16 do 23 października 2018 r., na podstawie Regulaminu Projektu (w załączeniu).
Rodzice chętnych dzieci powinni, w w/w terminie, złożyć wypełniony Formularz rekrutacyjny (w załączeniu) w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza dziecko.
Po zakwalifikowaniu dziecka do projektu rodzice zostaną poproszeni o wypełnienie deklaracji udziału.
W przypadku większej liczby chętnych o udziale w PB HUD zdecyduje losowanie, z tym, że pierwszeństwo udziału będą miały dzieci, które nie uczestniczyły w poprzednich edycjach projektu.
PLIKI DO POBRANIA:
Bieg na 100
- 28 września na terenie Kolejek Leśnych odbył się bieg przełajowy zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 1.Hasło biegu brzmiało "Przebiegnijmy 100 razem z Kusocińskim"-patronem naszej szkoły.Klasa II a brała udział w biegu na dystansie 200 m.Wszyscy uczestnicy dobiegli do mety,gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.Bożena Bujnowska
Dzień Nauczyciela
- 12 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej,którą przygotowali uczniowie klasy II a.Wierszykami i piosenkami młodzi artyści uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.Uczniowie tak jak potrafili wyrazili swoją wdzięczność za codzienną pracę nauczyciela.Bożena Bujnowska
Wolontariat
W bieżącym roku szkolnym szkolny wolontariat włączył się w realizację projektu „Dziś aktywny uczeń jutro aktywny obywatel”.
Na początku października odbyły się pierwsze warsztaty w naszej szkole. Powstał spot, w którym wolontariusze przedstawili swoje plany na uczczenie Dnia Niepodległości. Występy przed kamerą wywołały dużo śmiechu, nikt nie czuł tremy ani stresu. Wszyscy niecierpliwie czekali na uruchomienie dronu, który był bardzo czuły na niską temperaturę panującą wtedy na zewnątrz i po prostu nie chciał się włączyć. Po kilkunastu minutach jednak się udało i można było przez chwilę ujrzeć naszą szkołę i okolicę z wysokości.Efekty pracy – baner- można podziwiać na holu naszej szkoły. Wkrótce będziemy mogli obejrzeć również nagrany spot.
B. A.
Magia czytania
- W dniu 4.10.2018r. uczniowie klasy IIIa SP nr 1 wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się do Nadleśnictwa w Hajnówce. Tam było przygotowane ognisko, przy którym czytaliśmy książki o naszym ulubionym bohaterze żubrze Pompiku. Będąc na skraju Puszczy Białowieskiej, wśród szumiących, prastarych drzew odczuwaliśmy magię przygód żuberka, mieszkańca naszej puszczy. Książeczki czytaliśmy na zmianę - uczniowie, nauczyciel, rodzice. Po magicznym czytaniu przyszedł czas na pieczenie i zajadanie kiełbasek oraz picie gorącej herbaty. Po posiłku wróciliśmy do szkoły.Mirosława Gawryluk
Żubr Pompik
- W dniu 26.09.2018r. uczniowie klas I-III SP nr 1 w Hajnówce wzięli udział w teatrzyku pt. "Żubr Pompik". Teatr Fuzja zaprosił nas na wspólną wyprawę w świat bohaterów książek Tomasza Samojlika o małym żuberku. Pompik to pogodny, przyjacielski i chętny do pomocy żubr. Podczas przedstawienia zaskakiwał on trafnymi spostrzeżeniami, choć zdarzały się mu śmieszne pomyłki. Razem z siostrą Polinką podczas wypraw w głąb puszczy zapoznawał dzieci z jej mieszkańcami i ich zwyczajami. Dzieciom bardzo podobało się widowisko. Chętni uczniowie kupowali książki autorstwa Tomasza Samojlika, który sam osobiście wpisywał dedykacje. Uczniowie klasy IIIa po przedstawieniu uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Zabajankę, która z okazji 10-tych urodzin żuberka przeprowadzała wspólnie z dziećmi ciekawe doświadczenia chemiczne oraz zabawy ruchowe. Następnie wszyscy ozdabiali liśćmi z własnoręcznie napisanymi życzeniami piętrowy tort dla solenizanta. Podczas warsztatów odbyło się spotkanie z Tomaszem Samojlikiem, który opowiadał jak powstał żubr Pompik. Zrobiliśmy z nim pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali dyplomy i uzyskali tytuł "Przyjaciel lasu i żubra Pompika", otrzymali balony i słodkie lizaki. Czekamy na następne urodziny żuberka.Mirosława Gawryluk
Zakupy książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Już na początku roku szkolnego nasza biblioteka wzbogaciła się o 763 nowe książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to zarówno lektury jak i beletrystyka dla maluchów i dzieci starszych. Uczniowie i ich rodzice sami zgłaszali tytuły książek do zakupu. Wszystkie są nowe, kolorowe i bardzo ciekawe. Zachęcamy do odwiedzin w wypożyczalni.
Marzena Górska
Anna Panfiluk
Drugoklasiści na ,,Wyspach Kultury”
13 września uczniowie klas II a i II b w ramach projektu „Wyspy Kultury - kultura w drodze” obejrzały spektakl teatralny pt. ,, Futerko z obłoków”. Spektakl odbył się w nietypowym miejscu, a mianowicie w budynku starego dworca kolejowego. Ten teatrzyk lalkowy opowiada, że warto być sobą, cenić to, co wokół nas. Trzeba znać swoje otoczenie, swoich sąsiadów, bo bycie razem daje nam wiele radości. Spektakl wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyła dobra zabawa i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Dużym urozmaiceniem spotkania były warsztaty baniek mydlanych i rozmowy o lokalnym rękodziele z panem Dariuszem Skibińskim.
Bardzo nam się podobało, liczymy na więcej.
Bożena Bujnowska i Raisa Lipka
Puchar Polski Nordic Walking-Hajnówka 2018
- Sobotnie przedpołudnie 8 września zachęciło do udziału w zawodach Nordic Walking uczniów klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 1, którzy zjawili się na starcie z ogromną energią i chęcią zwycięstwa.Każdy młody chodziarz otrzymał numer,wypożyczył kijki i był gotowy do startu.Zawodnicy mieli do pokonania 400 metrów.Na trasie dla bezpieczeństwa uczestników czuwali wolontariusze.Na mecie każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal oraz drobne upominki rzeczowe. Po zakończonej rywalizacji na zawodników czekał gorący posiłek-bardzo smaczny bigos.Pogoda była idealna,humor dopisywał, a więc marsz można uznać za udany.Bożena Bujnowska
2018/19
Wakacje w mieście – Akcja Lato 2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Hajnówce
Nieubłaganie beztroski, letni czas zmierza ku końcowi. Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. Kiedy w pamięci pozostają miłe wspomnienia, o wiele łatwiej rozpocząć naukę i zasiąść w szkolnej ławie z nadzieją na kolejne udane wakacje. Uczniowski Klub Sportowy ,,Jedynka" po raz kolejny wyszedł z inicjatywą, by urozmaicić dzieciom i młodzieży letni wypoczynek i jednocześnie zadbać o pozytywne wrażenia z wakacji. W ramach Akcji Lato 2018 finansowanej przez Burmistrza Miasta Hajnówka na przełomie czerwca i lipca zostały zorganizowane sześciodniowe zajęcia rekreacyjno – edukacyjne pod nazwą ,,Wesołe Lato”. W projekcie wzięło udział dwudziestu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce. Celem zajęć było przede wszystkim pożyteczne i zdrowe zagospodarowanie czasu wolnego od nauki oraz zapobieganie niepożądanym zachowaniom, które szczególnie kuszą w okresie wakacyjnym. Organizatorom zależało na urozmaiconym harmonogramie działań, tak aby każdy uczestnik czuł satysfakcję. W programie „Wesołego Lata” znalazły się następujące atrakcje: nocny maraton filmowy połączony z nocowaniem szkole, rekreacja w Parku Wodnym, gry i zabawy rekreacyjne na świeżym powietrzu oraz w sali gimnastycznej, rajd pieszy oraz piknik w lesie, a także zajęcia plastyczne pod nazwą ,,Letnie lampioniki, wazoniki ”. W trakcie zajęć odbywały się konkursy plastyczne i minizawody sportowe oparte o zdrową rywalizację i zgodną współpracę w grupie. Zwieńczeniem kilkudniowych zajęć była wycieczka do Białegostoku, podczas której młodzież skorzystała z atrakcji parku trampolin ,,Jumper Park”, obejrzała seans filmowy w Kinie „Helios” oraz odwiedziła egzotyczną Papugarnię. Oprócz doznań duchowych i nowych doświadczeń, każdy uczestnik „Wesołego Lata” został uhonorowany pamiątkowymi nagrodami w postaci upominków sportowych. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas pozostawił miłe wspomnienia oraz udowodnił, że wakacje w mieście i w szkole nie muszą być nudne. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę mecenasa edukacyjnych przedsięwzięć, a zarazem sponsora wakacyjnej inicjatywy –Burmistrza Miasta Hajnówka i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wakacji.
Uczniowski Klub Sportowy ,,Jedynka”
Wycieczka klas szóstych
W ostatnich dniach maja klasy VI b , VI c i II a gim. Wyjechały na trzydniową wycieczkę do Gdańska. Podróż trwała pięć godzin, ale minęła szybko, bo humory nam dopisywały.
Pierwszy punkt programu wycieczki to Stare Miasto Gdańska. Klucząc uliczkami poznawaliśmy atrakcje miasta. Mijaliśmy Ratusz Staromiejski, budynek Poczty Gdańskiej. Szliśmy ulicą Długi Targ, przy fontannie Neptuna i Dworze Artusa.
Po udanym spacerze pojechaliśmy do Stegny na nocleg. Póżnym wieczorem udaliśmy się na długi spacer nad morze. Sprawdziliśmy- woda i piasek w końcówce maja są na pewno chłodne.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark. To miejsce magiczne i nietuzinkowe, położone w samym sercu Kaszub. W towarzystwie pani przewodnik zobaczyliśmy min. Najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” , Największy Koncentrujący Fortepian . Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji CEPR jest „ Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością, ponieważ na własnej skórze można odczuć efekty zawirowań błędnika. Stamtąd prosta droga prowadziła do gdańskiego Centrum Nauki Hewelianum. Tam czekały na nas tony wiedzy, ale nie w opasłych tomach, a prezentowane na wystawach multimedialnych. Póżnym popołudniem udaliśmy się na spacer na molo w Sopocie, czyli najpopularniejszym obiektem rekreacyjno- imprezowym Zatoki Gdańskiej.
Trzeci dzień to wizyta w Muzeum II Wojny Światowej . Sercem Muzeum jest wystawa główna zajmująca ogromną powierzchnię, to czyni ją jedną z najważniejszych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. To opowieść o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcje historii, której nie wolno zapomnieć. W drodze powrotnej do domu następna wizyta „ podróży w czasie” to Malbork. Zamek krzyżacki w Malborku to ponad 700-letnia budowla na prawym brzegu Nogatu. Dzięki kilkunastu wystawom rozsianym w różnych punktach obiektu poznaliśmy życie pierwszych mieszkańców warowni – Krzyżaków. Ekspozycje pokazują wyposażenie kuchni, zbroje i broń, piece kumulacyjne, młyn. Odwiedzenie wszystkich obiektów to nie lada wyzwanie.
Zmęczeni, ale szczęśliwi około 24 godz. Dotarliśmy do Hajnówki.
Dziękujemy szczególnie pani Danucie Samerek za uśmiech i śpiewy, pani Beacie Dawidziuk za ciszę nocną w pierwszym dniu i naszej wychowawczyni inicjatorce tego „zamieszania”.
Klasa VI b
Konkurs historyczny
29 maja 2018 r. w ramach obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkoly odbył się konkurs historyczny p.h. "Ten burzliwy XIX wiek". Był on skierowany do uczniów klas VII i III gimnazjum.
Konkurs polegał na rozwiązaniu testu. Wszyscy uczniowie wykazali się bogatą wiedzą historyczną.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Szkolne Koło Historyczne
Sukcesy Szykoły Podstawowej nr 1. Najlepsi historycy w mieści.
15 maja 2018 r., w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Szkoła Podstawowa nr 4 w Hajnówce zorganizowała konkurs historyczny - międzyszkolny - p.h. "Dwie wielkie postacie historyczne. Marszałek Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski".
Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu, musieli wykazać się znajomością wiedzy z zakresu biografii Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego oraz historią ziem polskich i II Rzeczypospolitej obejmującej lata życia "ojców niepodegłości".
Do konkursu przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe z Hajnówki oraz Szkoła Podstawowa z Dubin.
Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, ale uczniowie naszej szkoły - Szkoły Podstawowej nr 1 okazali się najlepsi.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów
Alina Nowik
„Odpowiednie dać rzeczy słowo”
24 maja 2018 roku odbyła się XVI edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Polskiego. Cele konkursu to zapobieganie
posługiwaniem się zwrotami obcojęzycznymi i mową trywialną, upowszechnianie kultury języka wśród młodzieży , rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językiem polskim, a także promowanie uzdolnionych gimnazjalistów.
W tym roku w finale spotkało się dziewięcioro uczniów.
I miejsce zajęły:
Anna Kosidło
Natalia Harasimczuk
II miejsce zdobyli:
Weronika Pawłowska
Mateusz Malisz
III miejsce:
Ewa Ostrowska
IV należy do :
Gabrieli Klimiuk
V miejsce to:
Zuzanna Łabędzka
Dominik Topolski
VI
Zuzanna Sokołowska
Dzięki honorowemu patronatowi Pana Burmistrza Miasta Jerzego Siraka młodzież otrzymała wartościowe książki.
Szczere podziękowania należą się również hajnowskim nauczycielom polonistom, którzy jak co roku, pełnili rolę komisji konkursowej. W trakcie jej końcowych prac, klasa IV b SP 1 pod kierunkiem swojej wychowawczyni , przedstawiła humorystyczną scenkę z czasów Konstytucji 3-go Maja.
Pani dyrektor, Alina Pietraszko, wręczyła nagrody i podziękowała wszystkim zaangażowanym w XVI Konkurs Językowy„Odpowiednie dać rzeczy słowo”
Zwycięzcom gratulujemy, komisji i małym aktorom dziękujemy. Do zobaczenia za rok.
Nauczyciele języka polskiego
Szkoły Podstawowej nr 1
Im. Janusza Kusocińskiego
Mistrzowie Języka Ojczystego na podium
Dnia 23maja 2018 r. najlepsi młodzi poloniści hajnowskich szkół podsatwowych stanęli po raz szósty do finałowego starcia podczas ostatniego etapu międzyszkolnego turnieju poprawnej polszczyzny ,,Mistrzowie Języka Ojczystego”, któremu od początku istnienia patronuje Burmistrz Miasta Hajnówka. W konkursie wzięły udział czteroosobowe drużuny ze wszystkich hajnowskich szkół podsatwowych. Zmagania językowe polegały na rozwiązaniu siedmiu zadań o zróżnicowanym poziomie trudności. Konkursowicze musieli wykazać się nie tylko doskonałą znajomością zasad poprawnej pisowni i ortografii języka polskiego czy też wiedzą o literaturze oraz gramatyce. Ich umiejętności dotyczyły również trudnej sztuki oratorskiej, dziennikarskiej, a także zagadnień z kultury języka ojczystego. Walka o punkty była bardzo wyrównana. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się znakomicie. W wyniku ,,polonistycznej rywalizacji '' jury w składzie: Małgorzata Jurczuk, Joanna Androsiuk, Alina Artyszuk, Joanna Wiśniewska, Anna Budzyńska i Danuta Samerek przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Szkoła Podsatwowa nr 1:
Wiktoria Wiejkowska
Nikola Reduch
Nina Reduch
Paweł Dawidziuk
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2:
Patrycja Radosiuk
Irena Patyk
Oliwia Fedorów
Magdalena Małaszewska
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4:
Natalia Głowacka
Weronika Sadowska
Maja Kozłowska
Amelia Mroczkowska
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3:
Paulina Dmitruk
Aleksandra Jurczuk
Aleksandra Kierdelewicz
Martyna Kierdelewicz
Serdecznie gratulujemy Mistrzom Języka Ojczystego oraz ich nauczycielom. Składamy ogromne podziękowania za zaangażowanie uczniów i polonistów, a Burmistrzowi naszego miasta – panu Jerzemu Sirakowi za wieloletnie wsparcie duchowe i finansowe niezbędne podczas organizacji konkursów międzyszkolnych.
Organizatrorzy - poloniści SP nr 1 w Hajnówce
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie