W muzyczną podróż zabrała nas klasa 6a. Pod opieką Pauliny Stepaniuk młodzież przygotowała słowno-muzyczny montaż na podstawie bajki „Słowik”. Połączenie dźwięków muzyki oraz teatrzyku Kamishibai zrobiło duże wrażenie na oglądających uczniach klasy 2a. Wykorzystano dzwonki chromatyczne, pozytywkę, gwizdek oraz odgłosy przyrody. W ramach współpracy z biblioteką uczniowie włączyli się w propagowanie czytelnictwa z elementami dramy. Klasa 6a zadziałała na zmysły odbiorców i otrzymała wielkie brawa w podziękowaniu od publiczności.
Aktualności
„Przed wielu laty w Chinach…”
- 6
Dni otwarte szkoły
W minionym tygodniu odbyły się dni otwarte naszej szkoły. Jako pierwsze mogły ją zwiedzać dzieci z hajnowskich przedszkoli z wychowawcami. Wieczorem natomiast odbyło się zebranie dla rodziców i atrakcje dla dzieci. Każdy nauczyciel dołożył wszelkich starań , by najmłodsi czuli się w szkole jak w domu. Na dzieci czekały liczne atrakcje tj. gemiboty, gogle VR, pokaz na drukarce 3D, tor przeszkód na sali gminastycznej, pokaz karate, zabawy na tablicy interaktywnej, pokój zagadek oraz wiele innych. Każdy uczestnik dostał również drobny upominek.
Przypominamy, że wnioski i zgłoszenia do szkoły można składać już od 26 lutego.
ZAPRASZAMY DO JEDYNKI!
Urszula Augustynowicz
24
XIII Konkurs Gawędy Białoruskiej
23 lutego w II Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce odbył się XIII Konkurs Gawędy Białoruskiej. Natalia Pietroczuk z klasy 5b reprezentowała naszą szkołę. Wśród wielu uczestników z różnych szkół Natalka wystąpiła z gawędą "Zupa z siekiery". Wczuła się w rolę wścibskiej sąsiadki, rozbawiła publiczność i zdobyła III miejsce. Gratulacje!
Konkurs czytelniczy
Konkurs czytelniczy w ramach realizacji
„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” rozstrzygnięty.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Wizyta w Hajnowskim Domu Kultury
W ramach zajęć języka białoruskiego 16.02 młodzież udała się do Domu Kultury. Uczniowie obejrzeli wystawę "rucznika" oraz poznali tradycje z nim związane. Budowa oraz kolorystyka wyszytych "ruczników" była nieprzypadkowa - zawierała elementy otaczającej przyrody oraz kolory życia i spokoju. Młodzież wcieliła się w role panny młodej i pana młodego oraz swatów. Dowiedziała się, że w najważniejszych momentach życia tradycyjny "rucznik" był ważnym elementem: ochraniał od chorób, zwiastował szczęście parze młodej oraz spełniał funkcję dekoracyjną w domu. Świadczył także o zasobności gospodarstwa oraz zaradności gospodyni.
Dziękujemy za ciekawą lekcję Pani Dyrektor oraz pracownikom Domu Kultury.
Elżbieta Romańczuk
„Dzień Babci i Dziadka”
Tuż przed feriami w naszej szkole odbyło się niesamowite wydarzenie. Otóż, po długiej przerwie, w naszych murach zagościli dziadkowie wszystkich dzieci z najmłodszych klas. Wnuczęta w „Montażu słowno-muzycznym” popisywały się umiejętnościami wokalnymi, tanecznymi i recytatorskimi. Zwieńczeniem występów były własnoręcznie przygotowane upominki dla babć i dziadków oraz wspólne zdjęcia na ściance. Cudowne chwile na pewno na długo pozostanął w pamięci gości, a już za rok...
Urszula Augustynowicz
18
Wyniki konkursu plastycznego "Świąteczny Anioł"
Konkurs plastyczny pt. „Świąteczny Anioł” został rozstrzygnięty. Prace konkursowe zostały wykonane w dwóch kategoriach plastycznych: forma przestrzenna oraz forma płaska- rysunek. Każdy anioł był przepiękny i miał w sobie coś nadzwyczajnego. Komisja dokonała ich oceny, biorąc pod uwagę, inwencję twórczą, samodzielność, oryginalność i pomysłowość oraz estetykę wykonania. Postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii rysunek:
I miejsce: Alicja Rybitwa, kl. 7b
II miejsce: Milena Kozicka, kl.5a
III miejsce: Luiza Paszko, kl. 5a
wyróżnienie: Adrianna Dziura, kl.5a
wyróżnienie: Patrycja Stepaniuk, kl. 4a
W kategorii praca przestrzenna:
I miejsce: Maria Wawrusiewicz , kl. 7a, Martyna Golonko, kl. 3a
II miejsce: Apolonia Zyskowska, kl. Ia, Patryk Kruszewski, kl. Ia
III miejsce: Zofia Mroziewicz, kl. 7b, Lena Kazberuk, kl. 4b
Wyróżnienie: Hanna Tomaszuk, kl. 5b, Emilia Miszczuk, kl. 1b, Anna Wierzbowicz, kl. 6a
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Emilia Kruczkowska
7
Dzień Babci i Dziadka
„W drodze do Betlejem..”
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i magiczny, pełen radości i rodzinnych spotkań. Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole zostały przygotowane Jasełka – przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej o narodzeniu Pana Jezusa. Dzień przed przerwą świąteczną tj. 22 grudnia uczniowie klas 4-8, nauczyciele, rodzice oraz dyrekcja zebrali się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć przygotowane przez uczniów klas 4 i 5, pod opieką p. Eweliny Trusiak, Jasełka pod tytułem „W Drodze do Betlejem”. Młodzież w tegorocznych Jasełkach chciała ukazać jaki jest prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Nieważne są kariera, pieniądze, bogactwo, wygoda, markowe rzeczy czy wypasione wakacje i sprzęty. Aniołowie, których spotykali na swojej przedświątecznej drodze bohaterowie przedstawienia przekonywali młodych ludzi, że najważniejsze w życiu są m.in. miłość, przyjaźń, wrażliwość, dawanie siebie innym, nadzieja i pokora. Jasełka przeplatane były kolędami śpiewanymi przez szkolny chór pod batutą p. Pauliny Skiepko. Nie zabrakło także odrobiny humoru, którą zaprezentowali uczniowie języka białoruskiego w skeczu „Zupa z siekiery” pod opieką p. Elżbiety Romańczuk. Na zakończenie spotkania świąteczne życzenia złożyła wszystkim obecnym pani Dyrektor Alina Pietraszek. Ostatnim punktem było podzielenie się opłatkiem i prosforą. W świątecznym nastroju wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek i świętowanie Bożego Narodzenia.
Ewelina Trusiak
10
Konkurs świątecznych piosenek w języku angielskim
4 stycznia odbył się konkurs śpiewania piosenek w języku angielskim. Uczniowie samodzielnie wybrali znane i mniej znane utwory o tematyce świątecznej. Jury oceniało wykonawców biorąc pod uwagę poprawność językową, walory muzyczne oraz ogólne wrażenia estetyczno – artystyczne. W tym roku najlepsi okazali się:
I miejsce: -Martyna Lewczuk , Marina Shakhrai z kl.6b
II miejsce: Julia Jasiuk, Anna Janasz z kl. 5b
III miejsce: Julia Mielnik-Makarewicz, Matylda Makarewicz z kl. 5a
wyróżnienie: Oliwia Dychała, Anna Klimczuk z kl.5b
wyróżnienie: Anna Wierzbowicz, Mikołaj Głuchowski, Oliwia Lutycz z kl. 6a.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.
Świąteczne warsztaty plastyczne
12 grudnia uczniowie klasy 6b wzięli udział w świątecznych warsztatach plastycznych wykonując bożonarodzeniowe ozdoby. Powstały naprawdę piękne prace, które sprawią, że nadchodzący czas będzie wyjątkowy. Warsztaty zorganizowało Nadleśnictwo Hajnówka. Bardzo serdecznie dziękujemy za cudowną atmosferę.
E. Kruczkowska
5
Wioska Świętego Mikołaja
Z okazji Mikołajek pierwszoklasiści odwiedzili Wioskę Świętego Mikołaja. Były tańce, lepienie pierniczków, pisanie listów, wizyta w magazynie prezentów oraz spotkanie z Mikołajem.
7
STREFA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA"JEDYNKA"
Dziś - 30 listopada, zakończyliśmy realizację projektu „Strefa edukacyjno-przyrodnicza „JEDYNKA”. Od początku realizacji projektu udało nam się:
-zoorganizować 2 wycieczki (do Muzeum Pzryrodniczego BPN oraz Szkółki Leśnej w Budach)
-3 prelekcje „Jak obserwować dziką przyrodę”, „Drzewa i krzewy przyjazne ptakom i owadom” oraz „Jak wykorzystujemy zioła?”
-wziąć udział w programie„Adopuj pszczołę”, „Klasa w terenie” oraz akcji Nadleśnictwa Hajnówka „sadziMy”, dzięki której posadziliśmy na terenie szkoły ok. 30 świerków!
-stworzyć na przyszkolnym placu strefę przyjaznom ptakom, owadom i uczniom, dzięki nasadzeniu roślin miododajnych, kwiatów wiosennych, krzewów i drzew, zainstalowanym hotelikom dla owadów, karmnikom dla ptaków, tablicom edukacyjnym, oraz ławkom.
-zoorganizować konkurs plastyczny „Ptaki Puszczy Białowieskiej” dla szkół i przedszkoli z miasta Hajnówki.
Podczas dzisiejszej uroczystości dzieci z klasy III a zaprezentowały przygotowane przedstawienie pt.„Dbajmy o ptaki”, oraz został rozstrzygnięty konkurs „Ptaki Puszczy Białowieskiej”, a jego laureaci zostali nagrodzeni. Dyrektor naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi oraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oficjanlnie otworzył ścieżkę edukacyjną. Specjalne podziękowania kierujemy tym, którzy pomogli w jej realizacji: Tomasz Grygoruk, Tomasz Miszczuk, Beata Abramczyk i Martyna Golonko, Adam i Magdalena Panfiluk, Justyna Sidoruk, Wojciech Furmanek,, Paweł Fabijański, Focus-Firma fotograficzna - DZIĘKUJEMY.
*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została dofinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
29
ŚCIEŻKA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA"JEDYNKA" - „Wycieczka do szkółki leśnej w Budach”
Drugoklasiści odwiedzili dzisiaj szkółkę leśną w Budach. Pod okiem sympatycznych pań leśniczych wykonali "pyzy" dla ptaków . Po wytrwałej pracy dzieci zawiesiły jedzonko na pobliskiej jodle, a następnie wesoło pohasaly korzystając z pięknej zimowej pogody.
*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została dofinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
1
ŚCIEŻKA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA"JEDYNKA" - „Rola ziół w życiu człowieka”
Kolejny dzień przynosi kolejną lekcje ekologiczno - przyrodniczą dla najmłodszych. Tym razem Pani Justyna Sidoruk - prezes firmy Runo Sp. z o.o. przybliżyła uczniom klas I-III temat ziół i roślin miododajnych. Niewątpliwie było to pachnące doświadczenie.
*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została dofinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
1
ŚCIEŻKA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA"JEDYNKA" - „Drzewa i krzewy przyjazne ptakom i owadom”
Realizacja zadań projektowych wiąże się również z podniesieniem wiedzy ekologicznej naszych uczniów. Pan Wojciech Furmanek z Leśnictwa Topiło przybliżył informacje dotyczące "Drzew i krzewów przyjaznych owadom i ptakom".
*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została dofinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
1
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Jedynka" - Jak obserwować dziką przyrodę?
Jak obserwować dziką przyrodę?
W ramach powyższego projektu w naszej szkole odbyły się spotkania z Pawłem Fabijańskim - z wykształcenia biologiem o specjalności ekologia zwierząt, miłośnikiem fotografii przyrodniczej i popularyzacji polskiej przyrody. Choć mieszka w Warszawie od 25 lat podróżuje po Polsce, głównie jej wschodniej połowie, ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Białowieskiej. Autor wielu publikacji przyrodniczych dla dzieci i dorosłych opowiadał o zasadach jakimi powinien kierować się młody przyrodnik, o swoich przygodach w lesie, a także najlepszych zdjęciach.*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została dofinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
6
Konkurs recytatorski
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce uczestniczyli w konkursie recytatorskim "Prawosławnej Poezji Religijnej". Nasze reprezentantki zajęły:
Ania Leszczyńska zajęła 1 miejsce
Ania Minkiewicz wyròżnienie.
Gratulujemy
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Jedynka" - Edukacja przyrodniczo-ekologiczna
W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu stworzenia Strefy edukacyjno-przyrodniczej „Jedynka” klasa IIIa oraz IVb wraz z wychowawcami, uczestniczyła w lekcji przyrodniczej prowadzonej przez wykwalifikowanych przewodników z „Aktywnej Turystyki Przyrodniczej -Sóweczka” zorganizowanej w Muzeum Przyrodniczym Białowieskiego Parku Narodowego oraz na Szlaku Dębów Królewskich.
*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została dofinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
4
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Jedynka" - #sadziMY
W ramach realizowanego prze naszą szkołę projektu stworzenia Strefy edukacyjno-przyrodniczej „Jedynka” klasa Ib, IIIa wraz z wychowawczyniami i Panią Dyrektor uczestniczyła w akcji #sadziMY organizowanej przez Nadleśnictwo Hajnówka. Małe sadzonki, które otrzymaliśmy to początek wielkiej przygody. Wyrosłe z nich drzewa w ciągu swojego życia zapewnią nam tlen, oczyszczą powietrze, złagodzą zmiany klimatu, staną się siedliskiem wielu organizmów, a w przyszłości drewno z nich powstałe może stworzyć komuś dom.
*Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Jedynka” została sfinansowana ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Białymstoku z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
3
Archiwum Aktualności