Nauczyciele-wychowawcy, pracownicy szkoły oraz młodzież przez rok przygotowywali się do nadania Szkole Podstawowej nr 1 imienia Janusza Kusocińskiego. Pracowali tak jak ich patron, który jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela , sportowca, dzielnego żołnierza i konspiratora.
Szykując się do tak podniosłej uroczystości zrealizowali szereg działań propagujących sylwetkę Janusza Kusocińskiego – nieugiętego na bieżni i na polu walki.
We wszystkich klasach odbyły się godziny wychowawcze poświęcone sylwetce dwukrotnego rekordzisty świata. Pan Mirosław Biedula i pan Tomasz Grygoruk przygotowywali z młodzieżą tematyczne prezentacje multimedialne . Pani Emilia Kruczkowska przeprowadziła konkurs na projekt sztandaru w klasach IV –VIII. Mirosława Gawryluk w klasach I-III zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Janusz Kusociński- patron naszej szkoły”. Nadia Sancewicz- nauczycielka języka rosyjskiego, w klasach III gimnazjum przeprowadziła lekcje „ Mistrzowie Polski”. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej- Elżbieta Giżewska i Bożena Bujnowska –swoim podopiecznym zorganizowały turniej sportowy „Sprawni jak Kusociński”. Panie pracujące w bibliotece szkolnej” Anna Panfiluk i Marzena Górska przygotowały materiały dla wychowawców „Dzieje sportu polskiego” oraz „Polacy na Olimpiadzie” oraz z klasą VII b i jej wychowawczynią , zrobiły wystawę plakatów wykonanych przez uczniów tej klasy nt. „Nasz patron- Janusz Kusociński”.
Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej razem z opiekunką panią Ireną Kuczko rysowały portrety Janusza Kusocińskiego.
Anna Giermaniuk z klasą VI a oraz VII b z opiekunem- wychowawcą przygotowały i przedstawiły społeczności szkolnej przedstawienie o dwudziestoczterokrotnym rekordziście Polski . Odbyło ono się na korytarzu I piętra przy odnowionym kąciku patrona. Zawisł tam też sztandar nadany 23 czerwca 1989 roku Szkole Podstawowej nr 5 w Hajnówce.
Klasy VI a i V c z opiekunami, panią Anną Giermaniuk i panią Grażyną Petruk, uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Sportu w Warszawie, z której przywiozły do szkolnej biblioteki książkę propagującą sylwetkę patrona.
Pani Grażyna Petruk była też współwykonawcą broszurki poświęconej sylwetce „Kusego” . Broszurki te otrzymali wszyscy wychowawcy i ich klasy, zdobią też korytarz i pokój nauczycielski.
Nauczyciele wychowania fizycznego pani Grażyna Petruk i pan Tomasz Grygoruk byli inicjatorami zawodów szkolnych „Przebiegnij 100-tkę z Januszem Kusocińskim”. Społeczność szkolna przebiegła o wiele więcej , bo sto sześćdziesiąt kilometrów.
Nauczyciele wychowania fizycznego, pani Grażyny Petruk, pan Andrzej Downarowicz . Romuald Lasota, Tomasz Grygoruk, Paweł Kuszczuk i pani Barbara Kruszewska zorganizowali rajd pieszy „Kusego” wraz z ogniskiem. W rajdzie udział wzięły klasy I-VIII i III gimnazjum.
Kolejne przygotowane przez tych nauczycieli przedsięwzięcie to spotkania uczniów z lokalnymi sportowcami panami : Aleksandrem Prokopiukiem , Romanem Sacharczukiem i Jakubem Ostapczukiem.
Uwieńczeniem przeprowadzonych projektów związanych z poznaniem sylwetki naszego patrona, było nadanie sztandaru Szkole Podstawowej nr 1 na uroczystym apelu, w dniu 9 listopada 2018 roku, przygotowanym przez koło teatralne pod opieką pani Danuty Samerek. Rangi i splendoru temu przedsięwzięciu nadaje również fakt , iż dzieje się to w rocznicę 100 –lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby apel był niezapomnianą chwilą, dekoracje do niego wykonała pani Emilia Kruczkowska, a oprawę taneczno –muzyczną przygotowała pani Paulina Skiepko.
„Kusy” jest symbolem sportowego mistrzostwa, wytrwałości i patriotyzmu i uczczenie jego pamięci w tak pięknym dniu, jak 100 –lecie Polski, było tego dopełnieniem.
Zdjęcia
.