Nawigacja

 • Powitanie pierwszaków

  W dniu 06.09.2017r. przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Mirosławą Gawryluk jak co roku tradycyjnie powitali uczniów klas pierwszych w swojej szkolnej gromadzie i wręczyli im na pamiątkę oraz w celu zachowania bezpieczeństwa światełka odblaskowe. Pierwszaki były zadowolone z takiego powitania.

   

  Zdjęcia                                                                                                                                         Mirosława Gawryluk

   

 • Pierwszoklasiści w naszej szkole.

  W tym roku szkolnym naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 35 uczniów. Uczniowie poznali szkołę i jej pracowników. Odwiedzili panią dyrektor Alinę Pietraszek, zwiedzili sekretariat szkoły, kuchnię, bibliotekę. Najchętniej spędzają czas na lekcjach wychowania fizycznego i w świetlicy. Na przerwach dużą popularnością cieszy się sklepik szkolny.

  Wszystkim pierwszoklasistom  u progu nauki szkolnej życzymy aby każdy dzień ich pobytu w szkole był radosny i szczęśliwy.

   

  Zdjęcia

   

  R. Lipka

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Jak minęły AKTYWNE WAKACJE ?- projekt w ramach AKCJI LATO 2017 – - organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży sfinansowana przez Burmistrza Miasta Hajnówka

   AKTYWNE WAKACJE to tydzień sportowo – artystycznych zajęć zaproponowanych grupie dwudziestu  uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 przez Uczniowski Klub Sportowy ,,Jedynka’’, działający przy Zespole Szkół nr 1 w Hajnówce.  Wakacyjne spotkania odbywały się od trzeciego do siódmego lipca, a ich program obejmował rekreację w Parku Wodnym, zabawy sportowe na boisku ,,Orlik”, zajęcia plastyczne w szkole. Zwieńczeniem całego projektu była wycieczka do parku trampolin ,,Jumper Park” w Białymstoku, Kina Helios na najnowszą produkcję z Minionkami w roli głównej oraz do restauracji KFC.

  Aktywny wypoczynek sprzyjał uczestnikom zajęć, co można było stwierdzić po radosnych nastrojach, zaangażowaniu w zajęcia oraz frekwencję. Zabawy na basenie oraz na świeżym powietrzu motywowały do zdrowej rywalizacji i uczyły współpracy w grupie. Wspólny relaks w wodzie przełamywał bariery rówieśnicze, pokonywał strach i popularyzował zalety pożytecznego, zdrowego wypoczynku. Zajęcia artystyczne, podczas których dzieci poznawały nowe techniki plastyczne, wyzwalały inwencję twórczą oraz doskonaliły sprawność manualną. Efektem warsztatów plastycznych były motyle wyklejane z kolorowej soli oraz figurki z masy solnej ozdabiane cekinami i dekorowane farbami. Wszyscy uczestnicy projektu AKTYWNE WAKACJE za udział w zabawach rekreacyjnych oraz konkursach plastycznych otrzymali nagrody – przybory szkolne i akcesoria sportowe.  

  Pomysł na pożyteczne i ciekawe zagospodarowanie czasu wolnego dzieci podczas wakacji  został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta Hajnówka w ramach AKCJI LATO 2017. Efekty wspólnych działań, a także sympatyczną atmosferę panującą podczas zajęć najpełniej obrazują poniższe zdjęcia. Mamy nadzieję, iż w przyszłości działania na rzecz pożytecznego, mądrego wypoczynku młodych hajnowian w czasie wolnym od szkoły będą częstym punktem w harmonogramie Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Jedynka”.

   

  Zdjęcia

   

                                                                                                                      Anna Giermaniuk

 • Festyn zdrowotny.

  22 czerwca już po raz kolejny odbył się w naszej szkole festyn zdrowotny. Hasłami dominujacymi w tym roku było zdrowe odżywianie oraz bezpieczeństwo podczas wakacji. Na wstępie uczniowie kl. III a z wychowawczynią panią Elżbietą Giżewską przedstawili inscenizację pt. ,,W zdrowym ciele zdrowy duch”. Uczniowie swoim występem zachęcali do zdrowego odżywiania i aktywnego wypoczynku. Nastepnie głos zabrali najmłodsi. Pierwszaczki z wychowawczynią panią Mirosławą Gawryluk zaprezentowali szereg przestróg i rad wakacyjnych. Pielęgniarka szkolna pani Danuta Sajewicz przypomniała zasady racjonalnego odżywiania i zachęcała dzieci do spożywania zdrowych produktów. Wśród zaproszonych gości znalazł się pan Bogdan Nowicki, który z uczennicami z liceum uczył dzieci udzielania pierwszej pomocy. Pani Anna Pawluczuk z Komendy Powiatowej Policji przeprowadziła prelekcję na temat bezpiecznego  wakacyjnego wypoczynku oraz zagrożeń płynących z internetu. Później uczniowie udali się do swoich klas i z udziałem rodziców przygotowywali sałatki, szaszłyki i koktajle mleczno – owocowe.

   

  Dziękujemy firmie Uzimex oraz Radzie Rodziców za fundusze na zakupienie owoców.

   

  Zdjęcia

   

  R. Lipka

 • Drużyna SP nr 5 – Mistrzami Języka Ojczystego

  Piąta edycja międzyszkolnego konkursu poprawnej polszczyzny ,,Mistrzowie Języka Ojczystego’’ pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka okazała się wygraną dla uczniów reprezentujących naszą szkołę. Drużyna w składzie: Nikola Reduch kl.VI ,,a”, Julia Nowak kl. IV ,,a’’ oraz Andżelika Sadowska kl. VI ,,b” i Wiktoria Wiejkowska kl. VI ,,b” otrzymała z rąk pani wicedyrektor złote medale oraz nagrody w postaci książek, maskotek i gadżetów promujących nasze miasto. Drugie miejsce zdobyły przedstawicielki Szkoły Podstawowej nr 6 – Antonina Antoniuk, Marta Jancewicz, Amelia Drywulska oraz Julia Walesiuk. Honorowe miejsce trzecie przypadło Szkole Podstawowej nr 3, którą reprezentowali: Paulina Dmitruk, Zofia Filipiuk, Oliwia Miszczuk, Krzysztof Omelianiuk. Wszystkie zespoły uczestniczące w konkursie wykazały się świetną znajomością reguł ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych języka polskiego. Ponadto zaprezentowały doskonałe umiejętności recytatorskie ze szczególnym zwróceniem uwagi na poprawną wymowę i dykcję. W konkurencjach z wykorzystaniem filmików, którego bohaterem był słynny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, konkursowicze musieli wykazać się sprawnością wnikliwego słuchania i wyłapywania potrzebnych informacji dotyczących zawiłości współczesnej polszczyzny. Rywalizacja przebiegała na wyrównanym poziomie, a różnica w zestawieniu drużynowym wahała się tylko o parę punktów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Burmistrza – Pana Jerzego Siraka za wieloletnie wspieranie działań naszej szkoły i promowania uczniów uzdolnionych. Wielki ukłon nauczycielom polonistom – Pani Dyrektor SP 3 –Halinie Pustelnik, Pani Paulinie Łempickiej z SP 6 oraz Paniom: Wandzie Wojcieszek, Annie Budzyńskiej oraz Danucie Samerek za pracę w jury i wspólne zorganizowanie turnieju. Zapraszamy za rok na szósta edycję konkursu!

   

  Zdjęcia

   

  Anna Giermaniuk

 • Śladami kultury podlaskiej

      Dnia 10 czerwca 2017 roku siedmioro dzieci z klas IV a, V b i VI a wzięło udział w zajęciach „ Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego”.

  Wyjazd był organizowany pod hasłem „Śladami kultury podlaskiej”. Zajęcia  odbywały się od godziny 10. 00 do 12. 30  na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Do udziału  zostali zaproszeni też rodzice.

      Mali studenci ( z Hajnówki , Bielska Podlaskiego , Białegostoku i Siemiatycz ) warsztaty zaczęli od punktu leśnego. Leśnicy opowiadali uczestnikom o drzewach w Puszczy Knyszyńskiej, dbaniu o zwierzęta, a na zakończenie nagrodzili wszystkich drewnianymi jeżami.  Następnym  punktem był wyrób ręczny świec z wosku.

     Ogromnym zainteresowaniem cieszył się punkt garncarstwa. Chłopcy i dziewczynki, przy pomocy pana prowadzącego , na kole garncarskim  wyrabiali dzbanuszki, miseczki i talerzyki, które wzięli  na pamiątkę.

      Zabawki  z drewna to następny przystanek małych studentów. W miejscu, gdzie była nazwa „Zabawki papierowe „ wszyscy robili latawce z papieru , które miały być prezentem dla młodszego rodzeństwa. Drzeworyt to ostatni punkt warsztatów.

       Podsumowaniem, tych ciekawych zajęć , był  pokaz sokołów. Dzieci i rodzice z zainteresowaniem obserwowali ptaki i słuchali gawędy tresera.

     Zmęczeni , ale i zadowoleni , wyruszyliśmy w powrotną drogę do Hajnówki.

   

  Zdjęcia

   

                                                                                         Opiekunka ze „studentami”

 • Olimpijka

  Dnia 9 czerwca uczniowie klas II b, III b i III c  Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w zawodach zorganizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Uczniom udało  się powtórzyć sukces z ubiegłego roku i ponownie zająć I miejsce i zdobyć największy puchar. Zawodnicy otrzymali medale, które wręczył pan burmistrz Jerzy Sirak.

   Zwycięstwo wywalczyli następujący uczniowie:

  Klasa II b

  Hania Boruta

  Lena Tomaszuk

  Maja Jakubczyk

  Maja Gorklo

  Ola Tumiel

  Martyna Sapieżko

  Michalina Androsiuk

  Kacper Jakimiuk

  Hubert Hołota

  Paweł Wołkowycki

  Kuba Kopiejczyk

  Kuba Kaczanowski

  Sebastian Lubowicki

  Klasa IIIb

  Amelka Chomiuk

  Agata Kazimiruk

  Julia Sadowska

  Paulina Sapieżko

  Weronika Trofimiuk

  Adrianna Żukowicka

  Kacper Bondaruk

  Paweł Gierasimiuk

  Chrystian Pasztelan

  Szymon Urynowicz

  Klasa III c

  Julianka Link

  Kuba Bielawski

  Mateusz Culepa

  Gabryś Skiepko

   

  Zawodników do zawodów przygotowały panie Bożena Bujnowska i Alina Tichończuk, a podczas zawodów wspierali rodzice panowie Leszek Bielawski i Tomasz Boruta.

  Gratulujemy!

   

  Zdjęcia

   

  R. Lipka

 • UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD „POZNAJ BIAŁORUŚ 2017”

                  Podsumowanie wyników konkursu „Poznaj Białoruś „ i uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 13 czerwca 2017 r. w siedzibie Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku. Głównym organizatorem konkursu jest Centrum Kulturalne Białorusi w Warszawie.

                  W nominacji – Rysunek i  praca malarska o Białorusi w dowolnej technice - dwóch uczniów z naszej szkoły zajęło:

  III miejsce – Kacper Bondaruk – kl. III „b”

  Wyróżnienie – Marcin Jankowski – kl. II „c”

                  Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami rzeczowymi.

                  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   

  Galeria

   

  Anna Frankowska

 • Wycieczka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce.

   Dnia 8 czerwca uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią Raisą Lipką i rodzicami, którzy pomagali w opiece nad nami panem Pawłem Filinowiczem i Leszkiem Martyniukiem udali się na wycieczkę do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce. Powitała nas mama Julianki pani Joanna Link, która zaprosiła nas na tę wycieczkę. Naszym przewodnikiem była pani Małgosia. Zwiedzaliśmy działy produkujące masło i sery. Bardzo nam się podobały kapsuły produkujące masło, wyglądały kosmicznie. Mieliśmy okazję zważyć się na wadze, która udźwignęła nas wszystkich jednocześnie. Na koniec ugoszczono nas po królewsku. Pani Asia przygotowała pyszne bułki i tarty owocowe. Kosztowaliśmy serów i pysznego masełka, których produkcję mogliśmy obserwować. Na deser były cukierki. Na koniec zważyliśmy się jeszcze  raz na wadze, na którą wjeżdżają cysterny z mlekiem. Po tak wspaniałym poczęstunku ważyliśmy więcej niż na początku wycieczki. Było ciekawie i pysznie.

  Dziękujemy mamie Julianki pani Joannie Link za tak wspaniałą wycieczkę, a panom Pawłowi Filinowiczowi i Leszkowi Martyniukowi za opiekę.

   

  Galeria

   

  Uczniowwie klasy IIIc z wychowawczynią.

 • Nasi najmłodsi na Pikniku z Białorusem 2017

  9 czerwca 2017 r. przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie odbył się V Piknik z Białorusem 2017 organizowany przez Stowarzyszenie Nasza Szkoła oraz Zespół Szkół z DNJB w Hajnówce.

  Podczas tej imprezy, po raz pierwszy nasi najmłodsi uczniowie uczący się języka białoruskiego spróbowali swoich sił na scenie. W pięknych strojach i z przygotowanymi przez siebie „tabliczkami” dzieci reprezentowały naszą szkołę. Zaśpiewały dwie piosenki:

  - „ Нам сем гадоў”,

  - “ Кветка маме”.

  Występ został nagrodzony wielkimi brawami!

   

  Zdjęcia

   

  Anna Frankowska

 • Finał XV Jubileuszowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny „Odpowiednie dać rzeczy słowo” pod patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka

      W 2002 polonistki Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce panie: Grażyna Pater i Taisa Kerschbaum  zorganizowały pierwszą edycję konkursu polonistycznego „Odpowiednie dać rzeczy słowo”, którego celem było propagowanie kultury ojczystej mowy oraz rozwijanie zainteresowań humanistycznych uczniów hajnowskich szkół. Konkurs spotkał się z szerokim zainteresowaniem młodzieży, nauczycieli, władz miasta i wszedł na stałe do kalendarza imprez organizowanych w Gimnazjum nr 1.

      29 maja 2017 roku „Odpowiednie dać rzeczy słowo” obchodziło swój XV jubileusz. Przybrał on uroczystą formę za sprawą obecnych gości : pani Grażyny Pater, pani Jolanty Stefaniuk inspektor d|s szkolnictwa oraz pani dyrektor Z.S. nr 1 Mirosławy Fedoruk.

      Eliminacje szkolne wyłoniły czternastu półfinalistów . Następnie z tego grona tylko siedmiu uczniów dostało się do finału. W gronie zwycięzców znaleźli się :

  1. Martyna Mazur  Z.S. nr 3

  2. Agnieszka Sawczuk   Z.S. nr 3

  3. Magdalena Oniskiewicz  Z.S.  z DNJB

  4. Aneta Cyruk  Z.S.  z DNJB

  5. Anna Kosidło   Z.S. nr 1

  6. Karol  Rogoziński Z.S. nr 1

  7. Julia Matejuk  Z.S.  nr 1

   

       Przy XV edycji konkursu pracowały wszystkie polonistki Zespołu Szkół nr  1 , które zawsze mogły liczyć na życzliwość i pomoc nauczycieli, szkół hajnowskich , zainteresowanych konkursem.

      W organizacji i przebiegu „Odpowiedniego dać rzeczy słowa” , oprócz uczniów i nauczycieli , niezastąpieni okazali się również sponsorzy Burmistrz Miasta Hajnówka pan Jerzy Sirak i Prezes PSS „Społem” pani Mieczysława Bogdanowicz.

     Zwycięzcom gratulujemy , gościom i wszystkim  życzliwym dziękujemy , a samemu konkursowi życzymy doczekania kolejnej jubileuszowej daty.

   

  Zdjęcia

   

                                                                         Kontynuatorki konkursu

 • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

        W dniu 5 czerwca 2017r. uczniowie klasy Ia SP nr 5 w H-ce wraz z wychowawczynią M. Gawryluk i rodzicami E. Gawra i S. Kiryluk wybrali się do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce. Dzieciaki i opiekunowie zostali bardzo mile przyjęci przez założyciela Muzeum pana Stanisława Mierzwińskiego. Pan Stanisław w wesoły i humorystyczny sposób przedstawił historię muzeum, pokazał zgromadzone eksponaty - narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, modele pieców typu dymarka, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza, maszyny i urządzenia rolnicze. Dużą atrakcją Muzeum okazała się kuźnia, w której dzieci mogły po pokazie same spróbować kuć podkowy i inne wyroby kowalskie. Dużą niespodzianką na koniec pobytu był słodki poczęstunek przygotowany przez właściciela Muzeum. Pobyt w Muzeum i przybliżenie jego historii bardzo się wszystkim podobał. Polecamy zwiedzanie.
   

  Galeria

   

                                                                                                                          Mirosława Gawryluk

 • Wycieczka do parku linowego.

     2 czerwca 2017 roku uczniowie klasy III b wybrali się na wycieczkę do parku linowego .Celem wycieczki była nie tylko fantastyczna zabawa rozwijająca sprawność fizyczną, ale także przezwyciężanie własnych słabości. Najpierw każdy uczestnik przeszedł krótkie szkolenie z instruktorem parku na temat zasad bezpieczeństwa. Następnie uczniowie pokonywali trasy o różnym stopniu trudności.Później wypróbowali swych sił na ściance wspinaczkowej i na trampolinie. Na koniec było ognisko z kiełbaskami.
      Chociaż niektórzy uczniowie byli już w parku linowym, to dla większości była to pierwsza wizyta na takim obiekcie. Było super.
   
                                                                                         
   Bożena Bujnowska
 • Z wizytą w stolicy – wycieczka do Warszawy

  Dwudziesty piąty maja był dniem niezapomnianym, pełnym wrażeń i nowych doświadczeń. Niektórzy uczniowie z podekscytowaniem wyczekiwali nadchodzącej wycieczki. Wyprawa w dłuższą trasę – do Warszawy – zapowiadała się interesująco. Tak też było w rzeczywistości, co mogą potwierdzić wycieczkowicze z klas: IV ,,a”, V ,,a”,  VI ,,a” oraz VI ,, b’’ wraz opiekunami: Emilią Kruczkowską, Taisą Petruk i Anną Giermaniuk. Pierwszym punktem podróży była Pijalnia Czekolady ,,Wedel”. Podczas warsztatów ,,czekoladowych” degustowaliśmy czekoladowe napoje i odgadywaliśmy rodzaje czekolady, z których były przyrządzone przysmaki. Następnie zajmowaliśmy się dekorowaniem piernikowych serduszek za pomocą czekoladowego lukru. Pomysły dekoracyjne głównie związane były z Dniem Matki i dzięki temu mnóstwo ciasteczek zostało zadedykowanych mamom. Kolejną atrakcją była wizyta w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. W siedzibie słynnych gwiazd – aktorów, reżyserów, scenarzystów spotkaliśmy znane postacie z filmowego świata. Odważniejsi uczniowie pozwolili sobie na śmiałość i zwyczajnie zrobili sobie selfie z Miśkiem Koterskim – popularnym aktorem kabaretowym oraz serialowym. W Wytwórni Filmów uczestniczyliśmy w warsztatach z charakteryzowania. Poznaliśmy podstawowe techniki filmowego kamuflażu – wykonywaliśmy na sobie rany, urazy dłoni, skaleczenia. Przekonaliśmy się, że praca charakteryzatora filmowego wymaga ogromnego kunsztu, precyzji, a przede wszystkim wyobraźni. Po sporej porcji wrażeń udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Podziwialiśmy przepiękną roślinność, zabytkowe budowle oraz wiewiórki i pawie. Doskonała, słoneczna pogoda dodatkowo podsycała radosny nastrój. W drodze powrotnej posililiśmy się w McDonaldzie. Około godziny dwudziestej pierwszej, zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń powitaliśmy Hajnówkę. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych!

   

  Galeria

   

  Anna Giermaniuk

 • Wiwat Maj, Trzeci Maj! – tym razem inscenizacja w studiu telewizyjnym

  Tegoroczne Święto Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja zostało uczczone w nietypowy sposób. Dnia 11.05.2017r. klasa IV ,,a” zaprosiła uczniów naszej szkoły na nietypową uroczystość, podczas której czasy panowania Zygmunta Augusta Poniatowskiego oraz wydarzenia związane z powołaniem do życia praw gwarantowanych przez Konstytucję 1791 roku zostały ukazane w formie wiadomości telewizyjnych. Przenosząc się w wyobraźni w dziennikarski świat niusów i reportaży umiejscowionych w osiemnastym wieku, staraliśmy się przekazać najistotniejsze fakty historyczne, urozmaicone nutą humoru i dowcipu, na przykład w postaci reklam lub prognozy pogody. Wsparciem służył nam chór szkolny pod batutą pana Krzysztofa Romaniuka, który urozmaicił przedstawienie. Mamy nadzieję, że debiut czwartoklasistów wypadł przyzwoicie : )

   

  Zdjęcia

   

  Anna Giermaniuk

 • Dzień Dziecka.

    1 czerwca w naszej klasie został zorganizowany Dzień Dziecka.Najpierw uczniowie wysłuchali informacji o Międzynarodowym Dniu Dziecka. Następnie grały w gry planszowe, rysowały. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w pomidora i "doczep śwince ogon".Był też słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
       Dzień był udany i upłynął w miłej atmosferze. Szkoda,że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku.
   
   
                                                                                               Bożena Bujnowska
 • Piknik rodzinny

  W dniu 01.06.2017r. odbył się Piknik Rodzinny, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice i wychowawczyni klasy Ia SP nr 5 w Hajnówce. Piknik odbył się na terenie Nadleśnictwa w Hajnówce. Dzieciaki przedstawiły część artystyczną i wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Było też ognisko i pieczenie kiełbasek, którymi wszyscy się zajadali. Uczniowie zwiedzili teren Nadleśnictwa, zobaczyli pomniki zwierząt występujących w Puszczy Białowieskiej, wystawę fotografii dawnej i współczesnej Hajnówki, wagoniki kolejowe. Piknik był udany, wszystkim dopisywały humory pomimo braku słońca.

   

  Zdjęcia

   

                                                                                                  Mirosława Gawryluk

 • Dzień Mamy.

    Uczniowie klasy II b gościli w szkole swoje Mamy. Z okazji ich święta przygotowali inscenizację i koncert piosenek. Przy słodkich ciastkach i przepysznych galaretkach przebiegała dalsza część spotkania. Wszystkim Mamom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego.
   
   
                                                                                           Alina Tichończuk
 • Festiwal Nauki na Politechnice Białostockiej – Zamiejscowy Wydział Leśnictwa w Hajnówce

  23 maja 2017 r. uczniowie z grupy II świetlicy (kl. II b i kl. II a) Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce, mieli okazję na godzinę zostać chemikami, pod okiem pani doktor Ewy Zapory, prodziekana ds. nauki Zamiejscowego Wydziału Leśnictwa Politechniki Białostockiej. Zajęciach z chemii zostały zorganizowane w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Hasło tegorocznego festiwalu to "RADuj się Nauką".

  Spotkanie w laboratorium chemicznym było szczególnie przyjemne, ponieważ dr Ewa Zapora, jako mała dziewczynka była moją grzeczną wychowanką.

  Asystentem dr Ewy Zapory był Paweł Wołkowycki.

  Dr Ewa Zapora pokazała kilka chemicznych eksperymentów, ale dzieciom najbardziej podobały się „węże”.

  - Mam tu specjalną wodę utlenioną, która jest 10 razy mocniejsza od tej, którą można polać kolano, gdy się skaleczycie. Jest bardzo niebezpieczna, tą wodą można się poparzyć – tłumaczyła dr Ewa Zapała. - Mamy też zielony płyn do zmywania. Jest jeszcze tajemniczy składnik, który jest bardzo niebezpieczny, przechowywany pod ziemią. Ta magiczna substancja wygląda jak sól, a nazywa się jodek potasu.

  Wystarczyło troszeczkę poczekać i z naczynia zaczęły wypełzać „węże”.

  Zaszła reakcja chemiczna, nagle wydzieliło się bardzo dużo pęcherzyków gazu. Gazem, który uleciał, był tlen.

  Dr Ewa Zapora tak poprowadziła zajęcia, że na koniec każdy mógł osobiście spróbować czarodziejskich sztuczek. Najpierw nalała każdemu na talerzyk mleka, potem trzeba było delikatnie zakraplać barwniki, na koniec dotknięcie patyczkiem zanurzonym w płynie do naczyń powodowało tęczowe zmiany kolorów. Wow! Tęcza!

  - Ten eksperyment nazywa się „kolorowy wir”. Możecie go zrobić również w domu – zachęcała dr Ewa Zapora.

  - Zapisuję się na te zajęcia, będę tu przychodził – stwierdził Kuba Kaczanowski.

  Tak, ale żeby systematycznie uczestniczyć w takich zajęciach, trzeba najpierw ukończyć szkołę podstawową, potem średnią i dostać się na studia, Zamiejscowy Wydział Leśnictwa Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

  Chociaż uczniowie ze świetlicy co roku korzystają z naukowych atrakcji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuk, w chemicznym laboratorium byli po raz pierwszy. Ogrom dziwnych szklanych naczyń i ciemnych, zakręconych butelek z niebezpiecznymi substancjami. Niczego nie wolno było dotykać, jeść, ani wąchać. Oszem, robili masę eksperymentów w świetlicy. Np. malowali żółtkiem, białkiem, burakami, jagodami, czy wykonywali masę plastyczną do jedzenia. Jednak zajęcia w prawdziwym chemicznym laboratorium były jeszcze ciekawsze niż czarodziejstwo pani w świetlicy.

   

  Galeria

   

  Krystyna Kościewicz

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 w Hajnówce
  Zespół Szkół nr 1
  ul. 3 Maja 54
  17-200 Hajnówka
 • (085) 682 20 78
  fax (085) 682 20 78

Galeria zdjęć